Na podobną pomoc może liczyć ten, kto angażuje bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną. Osoba zależna wymaga stałej opieki ze względu na stan zdrowia lub wiek, jest połączona więzami rodzinnymi lub powinowactwem z osobą objętą usługami lub instrumentami rynku pracy albo pozostaje z nią we wspólnym gospodarstwie domowym >patrz tabela 1.

Grantu lub świadczenia aktywizacyjnego nie zwraca się, gdy przed ustalonym okresem to bezrobotny rozwiązał angaż, szef rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika lub wygasł stosunek pracy. Zarówno przy grancie, jak i świadczeniu aktywizacyjnym starosta ma prawo skierować na wolne miejsce kolejnego bezrobotnego. Odmowa jego przyjęcia oznacza konieczność oddania grantu albo świadczenia. W przypadku grantu jest to kwota obliczona proporcjonalnie do okresu, w którym warunek utrzymania zatrudnienia nie został spełniony. Restrykcyjnie jest rozliczane świadczenie aktywizacyjne, gdyż zwraca się całość wsparcia.

Zasiłku nie dostanie bezrobotny, który w 6 miesiącach przed zarejestrowaniem się w PUP rozwiązał przed terminami wyznaczonymi przez prawo stosunek pracy zawarty na podstawie skierowania przez urząd pracy do pracodawcy otrzymującego z tego skierowania grant albo świadczenie aktywizacyjne.