Agnieszka ?Jaroszek, główny specjalista ?w Departamencie Legalności Zatrudnienia  GIP

Ile umów po sobie

Mam propozycję nowego zatrudnienia i chcę się sprawnie rozstać z dotychczasowym pracodawcą. Nie wiem, jaki mam okres wypowiedzenia. Mam trzecią umowę na czas określony, łącznie półtora roku. Pierwsza była umowa na okres próbny.

Choć zgodnie z kodeksem pracy trzecia umowa na czas określony przekształca się w bezterminową, to do tego limitu nie wlicza się umowy na czas próby. Aktualna umowa to nadal zatrudnienie na czas określony. Aby mogła zostać rozwiązana przed terminem, musi przewidywać taką możliwość. Zgodnie z art. 33 k.p. klauzula o dopuszczalności wcześniejszego rozwiązania może się znaleźć w umowie zawartej na  dłużej niż sześć miesięcy. Wówczas okres wypowiedzenia wynosi tylko dwa tygodnie. Nie ma przy tym znaczenia długość zatrudnienia na takiej umowie. Inaczej jest w pracy na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia takich umów zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Gdy zatrudnienie było dłuższe niż półroczne, okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. Po trzech latach pracy wynosi zaś trzy miesiące.

Uprawnienia związkowca

Mam prawo do tzw. etatu związkowego, czyli płatnego zwolnienia z pracy na wykonywanie czynności związanych z działaniem związku zawodowego. Pracodawca żąda, bym podpisywał listę obecności i zgłaszał wyjazdy służbowe. Kontroluje moje godziny przyjścia i wyjścia z zakładu za pomocą kamer przemysłowych. Czy ma takie prawo?

Istotą zwolnienia z art. 31 ustawy o związkach zawodowych jest zaprzestanie świadczenia pracy przez działacza związkowego i niepodleganie rygorom dyscypliny pracy. Udzielenie całościowego zwolnienia od pracy powoduje, że pracodawca traci uprawnienia władcze nad takim pracownikiem. Związkowiec zwolniony od pracy w pełnym wymiarze nie ma obowiązku podpisywania list obecności ani list wyjść w godzinach pracy. Pracodawca zachowuje prawo do kontroli jego godzin pracy, tylko gdy zwolnienie przysługuje na część dniówki. Wówczas lista obecności oraz lista wyjść powinny zostać podpisane przez pracownika, jeśli taki jest sposób potwierdzania obecności w pracy ustalony w regulaminie obowiązującym w zakładzie.

Reklama
Reklama

Zlecenie po etacie

Pracuję od dwóch miesięcy w firmie ochroniarskiej i właśnie dowiedziałem się, że na etacie jestem tylko do końca maja. Później firma proponuje mi  taką samą pracę na zleceniu za 3 zł za godzinę. Miesięcznie mam wypracować 240 godzin. Czy to zgodne z prawem?

Jeśli pracodawca pozornie zastosuje umowę cywilnoprawną, a w ramach umowy-zlecenia ma być wykonywana  praca taka sama jak wcześniej na etacie, to propozycja jest niezgodna z prawem. Aby kontrola inspektora przyniosła skutek, trzeba jednak zawrzeć z pracodawcą wspomnianą umowę-zlecenie. Tylko wtedy będzie możliwe postawienie mu zarzutu bezprawnego zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną. Po zawarciu umowy cywilnoprawnej można wystąpić ze skargą do okręgowego inspektoratu pracy  właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy (adresy www.pip.gov.pl) Osoba wnosząca skargę może zastrzec sobie zachowanie anonimowości w związku z postępowaniem inspektora pracy.

Pracownica tymczasowa w ciąży

Pracuję w agencji pracy tymczasowej na czwartej już umowie o pracę i właśnie okazało się, że jestem w ciąży. Czy aktualna umowa, która kończy mi się w czerwcu, przedłuży się do czasu porodu?

Zgodnie z ustawą o pracownikach tymczasowych do osób zatrudnionych w ten sposób nie stosuje się niestety niektórych norm ochronnych zawartych w kodeksie pracy. Przede wszystkim agencja może zawierać z takim pracownikiem dowolną liczbę umów na czas określony i nie przekształcą się one w bezterminowy angaż. Kolejne ograniczenie dotyczy pracownic w ciąży. Przy kodeksowych umowach w razie stwierdzenia ciąży zatrudnienie wydłuża się do dnia porodu. Pracownice tymczasowe nie mają już takiego przywileju.