W przekazanym do ZUS zaświadczeniu o zarobkach pracownika na Rp-7 był błąd. Wykazane zarobki okazały się niższe od rzeczywistych (pominięto jeden składnik). Na tej podstawie ZUS naliczył pracownikowi niższą emeryturę. Czy w związku ze stratą może on żądać od pracodawcy odszkodowania? – pyta czytelniczka.
Tak.
Jeśli pracodawca, prowadząc dokumentację z przebiegu zatrudnienia, dopuści się nieprawidłowości skutkujących nienależną wypłatą świadczenia, może zostać zobowiązany do zwrotu nadpłaty z odsetkami. Gdy zaś pracownik poniesie szkodę spowodowaną niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przez pracodawcę obowiązków wynikających z art. 125 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, może dochodzić od niego odszkodowania na zasadach ogólnych, określonych w kodeksie cywilnym.
Prawo do odszkodowania za szkodę poniesioną przez podwładnego w wyniku nierzetelnego prowadzenia przez pracodawcę akt pracowniczych potwierdza także orzecznictwo Sądu Najwyższego (np. wyrok z 25 kwietnia 2008 r., I PK 245/07).
Konieczność gromadzenia ?i przechowywania akt pracowniczych wynika z art. 94 pkt 9a k.p. Zobowiązuje on pracodawców do prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. ?Z kolei art. 125 ust. 1 pkt 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS stanowi, że pracodawcy obowiązani są m.in. do współdziałania ?z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia emerytalnego.
Szczegółowe kwestie związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej określa wydane na podstawie art. 2981 k.p. rozporządzenie ministra pracy ?i polityki socjalnej z 28 maja ?1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Zaniechanie przez szefa wymogu prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym karą grzywny ?(art. 281 pkt 6 k.p.).
—Anna Telec?, radca prawny
Podstawa prawna: art. 125 ust. 1 pkt 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.)
Podstawa prawna: art. 94 pkt 9a, art. 281 pkt 6 i art. 2981 k.p. ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Podstawa prawna: rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286)