Poczta Polska SA prowadziła postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego na sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Jeden z uczestników postępowania – spółka Przychodnia Portowa – dostał pocztą elektroniczną wiadomość o wyborze jako najkorzystniejszej oferty spółki Porta Medyk. E-mail dotarł do firmy 5 lutego 2014 r.
Przychodnia Portowa, nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem, wniosła 17 lutego 2014 r. do Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od decyzji zamawiającego.
KIO odwołanie odrzuciła (sygnatura akt: KIO 289/14).
– W myśl art. 182 ust. 1 pkt 1 prawa zamówień publicznych odwołanie wnosi się w terminie dziesięciu dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę wniesienia odwołania – argumentował skład orzekający. – W niniejszej sprawie bieg terminu na wniesienie odwołania rozpoczął się 6 lutego, a zakończył 15 lutego 2014 r.
Skoro odwołanie wpłynęło do KIO dopiero 17 lutego, oznacza to, że zostało ono wniesione z naruszeniem terminu, który ma charakter zawity.
Jednocześnie KIO podkreśliła, że do uznania skuteczności terminu do wniesienia odwołania nie jest wystarczające nadanie go na poczcie. Liczy się data, w której pismo do KIO wpłynęło.