Inna będzie komandytariusza, inna zaś komplementariusza. Ten ostatni ma w spółce taką pozycję, jak wspólnik w spółce jawnej, czyli odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczeń całym swoim majątkiem. Komandytariusz zaś ponosi ograniczoną odpowiedzialność. Z art. 111 k.s.h. wynika, że za zobowiązania spółki odpowiada jedynie do wysokości sumy komandytowej. Suma ta to nic innego jak konkretna kwota pieniężna określająca górną granicę odpowiedzialności komandytariusza. Co istotne, kwota ta wskazywana jest w umowie spółki i ujawniana w rejestrze przedsiębiorców. Komandytariusz odpowiada jedynie za zobowiązania pieniężne.
W przypadku komandytariusza istotne jest również to, że jest on wolny od odpowiedzialności w granicach realnej wartości wkładu wniesionego do spółki. Każdy bowiem wspólnik, w tym również komandytariusz, jest zobowiązany do wniesienia do spółki wkładu. Wkład komandytariusza nie musi odpowiadać wielkości sumy komandytowej, może być od niej wyższy, wynosić tyle samo co ona lub być od niej niższy.
Oznacza to zatem, że komandytariusz może odpowiadać bezpośrednio i osobiście, ale tylko do kwoty stanowiącej różnicę między sumą komandytową a wniesionym do spółki wkładem. Jeśli zaś wartość wkładu komandytariusza do spółki jest równa lub wyższa od sumy komandytowej, to jest on zwolniony z osobistej odpowiedzialności wobec wierzycieli spółki za jej długi.
Suma komandytowa nie stanowi wartości stałej. Dopuszczalne jest jej podwyższenie lub obniżenie. Z punktu widzenia wierzycieli istotne jest zwłaszcza to drugie rozwiązanie. Dlatego art. 113 k.s.h. mówi, że zmiana umowy spółki poprzez obniżenie sumy komandytowej nie ma skutku prawnego wobec wierzycieli, których wierzytelności powstały przed chwilą wpisania tej zmiany do rejestru. Komandytariusz będzie zatem odpowiadał za zobowiązania, które powstały przed zarejestrowaniem obniżenia sumy komandytowej – do jej pierwotnej wysokości.
Akcjonariusze długami martwić się nie muszą
Z reguły nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki komandytowo- -akcyjnej. Ponoszą ją tylko wyjątkowo. W tego rodzaju spółce mamy do czynienia z dwoma rodzajami wspólników: komplementariuszami i akcjonariuszami. Ci pierwsi odpowiadają za wszystkie zobowiązania spółki bez ograniczenia, całym swoim majątkiem osobistym, solidarnie ze spółką i pozostałymi komplementariuszami. Oczywiście ich odpowiedzialność jest subsydiarna względem spółki.
Inna jest natomiast pozycja akcjonariuszy. Ci co do zasady za zobowiązania spółki nie odpowiadają. Od reguły tej przewidziane są jednak wyjątki. I tak, gdy nazwisko akcjonariusza umieszczone zostało w firmie spółki (jej nazwie), poniesie on odpowiedzialność tak jak komplementariusz. Jeśli zdecyduje się zmienić swój status
i stanie się komplementariuszem, będzie odpowiadał również za te zobowiązania spółki, które istniały w chwili wpisania jej do rejestru. Również wtedy gdy akcjonariusz dokona czynności prawnej w imieniu spółki, ale nie ujawni swego pełnomocnictwa lub przekroczy jego zakres (albo w ogóle nie ma umocowania), odpowie wobec osób trzecich za skutki tej czynności i to bez ograniczenia.