Zgodnie z art. 8 § 1 kodeksu spółek handlowych spółka osobowa, czyli m.in. spółka jawna, może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Z przepisu tego wynika, że podmiot taki może być także stroną stosunku wekslowego. Nie wyłącza on bowiem z zakresu uprawnień zobowiązań wekslowych. Tym samym spółka jawna może być remitentem weksla, czyli podmiotem uprawnionym do żądania zapłaty na swoją rzecz, ma prawo ten weksel przekazać innej osobie lub firmie. Może być oczywiście także dłużnikiem wekslowym.
W tym ostatnim wypadku, czyli gdy spółka wystawia weksel, jest to jej własne zobowiązanie, a nie wspólników – osób fizycznych, które zgodnie z prawem reprezentacji miały możliwość skutecznego zaciągnięcia zobowiązania w jej imieniu. Naturalnie w rzeczywistości to podpisy tych osób (wspólników) będą musiały znaleźć się na dokumencie.
Jeśli chodzi o samą odpowiedzialność za zobowiązanie wekslowe, to sytuacja jest taka sama jak przy każdym innym zobowiązaniu spółki jawnej. Dlatego, wskazując na art. 22 § 2, należy zauważyć, że każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.
Tym samym w sytuacji, w której sama spółka nie byłaby w stanie sprostać zadaniu i zaspokoić wierzycieli wekslowych, ci będą mogli sięgnąć do majątku wspólników. Jednak kolejność występowania z roszczeniem o zapłatę nie może być przypadkowa. Należy bowiem dodać, że w myśl art. 31 § 1 k.s.h. odpowiedzialność wspólników ma charakter subsydiarny (pomocniczy).
A to oznacza, że wierzyciel spółki ma prawo prowadzić egzekucję z majątku wspólnika (wspólników) dopiero wówczas, gdy taka egzekucja z majątku samej spółki okaże się bezskuteczna. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że samo wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi może nastąpić przed tym zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Reasumując, za zobowiązanie wekslowe, jak za każde inne, odpowiada spółka jawna. Natomiast, gdy okaże się, że nie ma ona wystarczających środków, czyli okaże się niewypłacalna, to każdy wspólnik musi się liczyć z koniecznością zapłaty z własnego majątku. Co istotne, każdy nowy wspólnik musi pamiętać o tym, że osoba przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia. Tak stanowi art. 32 kodeksu.