I tak zgodnie z art. 24, firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko bądź firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna".
Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. j.". Art. 90 stanowi, że firma spółki partnerskiej powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera, dodatkowe oznaczenie „i partner" bądź „i partnerzy" albo „spółka partnerska" oraz określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce (adwokaci, lekarze itd.). Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp.p.".
Nazwy z oznaczeniem „i partner" bądź „i partnerzy" albo „spółka partnerska" oraz skrótu „sp.p." może używać tylko spółka partnerska. Z kolei art. 104 stanowi o tym, że firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy (udziałowców odpowiadających całym swoim majątkiem) oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa". Także w tym wypadku dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp.k.".
Warto dodać, że w przypadku gdy komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa". Przykładowo będzie to „ABCDEFG sp. z o.o. spółka komandytowa", co wskazuje na to, że spółka ABCDEFG jest komplementariuszem w tym przedsiębiorstwie. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną.
Analogicznie przedstawia się to dla spółek komandytowo-akcyjnych, przy czym oczywiście te powinny mieć w oznaczeniu zwrot „spółka komandytowo-akcyjna" (skrót S.K.A).
Najwięcej dowolności w wymyślaniu nazw mają osoby prowadzące działalność pod postacią spółek kapitałowych. A to dlatego, że w myśl art. 160 firma (nazwa) spółki z o.o. może być obrana dowolnie, powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" lub odpowiedni skrót (sp. z o.o.).
Identyczne reguły obowiązują dla spółek akcyjnych. Zgodnie z art. 305 firma takiej spółki może być obrana dowolnie. Przy czym musi zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka akcyjna". Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „S.A.".