Dopłaty są swoim charakterem prawnym w pewnym stopniu zbliżone do wkładów, czyli wpłat na udziały, bowiem – podobnie jak wpłaty na udziały – realnie powiększają majątek spółki. Jednak środków uzyskanych z dopłat nie przeznacza się na kapitał zakładowy, ale na zasilenie kapitału zapasowego, którego posiadanie przez spółkę, w przeciwieństwie do kapitału zakładowego, nie jest obligatoryjne.

Dopłaty mogą więc być rozpatrywane w kategorii przymusowej pożyczki przez wspólników udzielanej spółce. Mogą być wykorzystane przez spółkę do realizacji planowanych inwestycji, do sfinansowania bieżącej działalności, zwiększenia wiarygodności kredytowej lub na pokrycie strat, jakie mogą powstać w toku działalności spółki.

Niezbędna uchwała

Możliwość dokapitalizowania spółki za pomocą dopłat może być przewidziana w umowie spółki od samego początku, tj. od momentu jej założenia. Jeśli umowa spółki nie zawiera takiego zobowiązania, wspólnicy mogą zmienić ją w tym zakresie w trakcie trwania spółki i wprowadzić taki obowiązek na późniejszym etapie. Powinni jednak pamiętać, że zmiana umowy spółki w tym zakresie będzie możliwa tylko przypadku jednomyślnej uchwały wspólników w tym przedmiocie.

Ogólne zobowiązanie wspólników do wnoszenia dopłat przewidziane w umowie nie wystarczy. Niezbędna jest jeszcze konkretyzacja tego obowiązku, co następuje poprzez podjęcie przez wspólników tzw. uchwały wykonawczej, w której to wspólnicy określą wysokość dopłaty w stosunku do liczby lub wartości posiadanych udziałów. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. Podjęcie uchwały wykonawczej nie musi być jednomyślne, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Czasowy charakter

Dopłaty ze swej istoty mają czasowy charakter. Nie powinny więc służyć do pokrywania zobowiązań długoterminowych lub być wykorzystywane do trwałego finansowania działalności spółki. Wprawdzie, jak wspomniałam, dopłata może być postrzegana jako forma „pożyczki" dla spółki, to jednak wspólnikowi, który ją uiścił, nie przysługuje roszczenie o jej zwrot, dopóki nie zostanie podjęta kolejna uchwała o zwrocie dopłat. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

Zwrot dopłat powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom i nastąpić nie później niż po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Zasada dotycząca równomierności, terminu zwrotu, jak i obowiązkowej przesłanki w postaci braku straty w sprawozdaniu finansowym może być wyłączona w umowie spółki na korzyść innych regulacji w tym zakresie.

Jak podwyższyć kapitał

Wprawdzie dopłaty zwiększają środki własne spółki, lecz nie powiększają udziałów wspólników, a w konsekwencji nie mają wpływu na wielkość kapitału zakładowego. Dlatego też przyjmuje się, że dopłaty do kapitału nie są formą podwyższenia kapitału spółki, ale formą jej dokapitalizowania. Jeżeli celem wspólników jest podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z pieniędzy pochodzących z dopłat, wspólnicy mogą tego dokonać w ten sposób, że zaliczą je na poczet kapitału przy zwrocie dopłat. Spółka powinna więc podjąć uchwałę o zwrocie dopłat oraz uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Po stronie wspólnika powstanie wtedy wierzytelność względem spółki z tytułu zwrotu dopłat, po stronie spółki zaś wierzytelność względem wspólnika z tytułu obowiązku wniesienia wkładów na podwyższony kapitał zakładowy. Obie wierzytelności można wówczas potrącić. Właściwą formą do takiego potrącenia jest dwustronna umowa pomiędzy wspólnikiem i spółką. Kodeks spółek handlowych zakazuje bowiem wspólnikowi jednostronnego potrącania swoich wierzytelności wobec spółki z wierzytelnością spółki względem wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów.

Funkcja gwarancyjna

Zdaniem niektórych, jeżeli umowa spółki zawiera postanowienie o możliwości zobowiązania wspólników do wniesienia dopłat, jest to pewnego rodzaju gwarancja dla wierzycieli. Nie da się ukryć, że dzięki takim dopłatom spółka może pozyskać środki finansowe i pokryć nimi zobowiązania względem wierzycieli, tyle tylko, że w rzeczywistości wierzyciel nie ma wpływu na to, czy faktycznie tak się stanie, tj. czy wspólnicy w ogóle podejmą uchwałę wykonawczą i na co przeznaczą uzyskaną z dopłat kwotę.

Dlatego należałoby raczej przyjąć, że dopłaty jedynie w nieznacznym stopniu stanowią zabezpieczenie interesów wierzycieli spółki i zwiększenie możliwości ich zaspokojenia się z jej majątku. Niemniej, z punktu widzenia interesu samej spółki, postanowienie o możliwości zobowiązania wspólników do wniesienia dopłat będzie pełniło funkcję gwarancyjną, spowoduje bowiem, że spółka ma większe pole manewru, planując bieżące wydatki.

Autor jest radcą prawnym w kancelarii Aleksandra Hulewicz Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna