Ruszyła pilotażowa akcja Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pod nazwą „Program wsparcia w ramach dużego bonu". Inicjatywa ta skierowana jest wyłącznie do mikro- i małych firm, które zajmują się produkcją i prowadzą działalność na terenie kraju.
UWAGA: Wnioski o dofinansowanie programu „Innowacyjna Gospodarka'' będą przyjmowane do 28 czerwca, chyba że wcześniej zostanie wyczerpana pula dostępnych środków. Budżet konkursu to 2 mln zł.
Chodzi zatem o firmy, które wytwarzają i oferują jakieś towary. A takie zawsze mogą być przecież ulepszane. Da się je także zastępować produktami lepszymi. I właśnie opisywane wsparcie jest przeznaczone na zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego, nowej technologii produkcji albo na znaczącym ulepszeniu wyrobu lub technologii produkcji. Stwarza ono zachętę dla firm do nawiązania współpracy z sektorem badawczym. A to dlatego, że wykonawcą usługi może być wyłącznie jednostka naukowa, o której mowa w art. 2 pkt 9 lit. a-e ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (DzU nr 96, poz. 615, ze zm.) lub przedsiębiorca posiadający status centrum badawczo-rozwojowego nadawany na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (DzU nr 116, poz. 730 ze zm.), prowadzący w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe oraz posiadający siedzibę na terytorium Polski.
Innymi słowy, jeżeli firma sama będzie prowadziła badania lub prace rozwojowe, nie uzyska dofinansowania. Podobnie, gdy zleci takie prace innym instytucjom niż wskazane powyżej. W przeciwnym wypadku PARP dofinansuje takie projekty. Maksymalna dotacja to 50 tys. zł, przy czym może ona finansować 80 proc. kosztów przedsięwzięcia. Więcej informacji o programie znajduje się na stronie www.parp.gov.pl.