Akta osobowe: kwestionariusze nie dla wszystkich

Do prawidłowego prowadzenia akt osobowych wystarczy obecnie złożenie do akt osobowych np. życiorysu otrzymanego od kandydata, kopii dyplomów ukończenia szkoły czy umowy o pracę. Kwestionariusz pracownika nie jest już konieczny, ale bywa przydatny.

Publikacja: 30.05.2019 07:00

Akta osobowe: kwestionariusze nie dla wszystkich

Foto: 123RF

Do końca 2018 r. obowiązywało rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika z 28 maja 1996 r. (DzU nr 62, poz. 286). Na jego podstawie firmy żądały uzupełniania kwestionariusza osobowego przez kandydata do pracy oraz przez nowo zatrudnianego pracownika. Rozporządzenie nie wprowadzało bezwzględnego obowiązku wypełniania i przechowywania tych dokumentów, ale w praktyce większość pracodawców tak rozumiała jego przepisy. Jednocześnie, ponieważ te dokumenty musiały być złożone w aktach osobowych pracownika, firmy nie żądały, aby kwestionariusz osobowy dla kandydata wypełniała osoba, która bierze udział w procesie rekrutacji (i dla której nie prowadzi się dokumentacji), ale dopiero taka, która już podejmuje zatrudnienie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki