Wydaje się, że pomocne w tej sytuacji będą poglądy doktryny i orzecznictwa, przedstawiane na tle wskazywanego art. 22 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych. Stanowi on bowiem, że o udzielenie zamówienia mogą się ubiegać wykonawcy, którzy:

- mają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności (jeżeli przepisy nakładają obowiązek ich posiadania),

- posiadają wiedzę i doświadczenie,

- dysponują odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia oraz

- posiadają odpowiednią sytuację ekonomiczną i finansową.

Beneficjent funduszy unijnych, o ile nie należy do sektora finansów publicznych, nie jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ustawy p.z.p. Niemniej jednak niektóre rozwiązania wypracowane na jej tle mogą mieć odpowiednie zastosowanie do sytuacji beneficjenta stosującego zasadę konkurencyjności. Cel tej zasady, jak również cel ustawy p.z.p. jest bowiem taki sam – wybór najkorzystniejszej oferty.

W świetle omawianych regulacji podmiot ubiegający się o udzielenie zamówienia nie ma obowiązku posiadania we właściwym rejestrze wzmianki o prowadzeniu danego rodzaju działalności gospodarczej, stosownie do przyjętej klasyfikacji PKD. W związku z tym brak ujawnienia danego kodu PKD nie stanowi przeszkody ani dla ubiegania się o to zamówienie, ani dla uzyskania tego zamówienia.

Należy również zwrócić uwagę, że tego typu brak nie jest przesłanką ani wykluczenia wykonawcy z postępowania (art. 24 ustawy p.z.p.), ani przesłanką odrzucenia jego oferty (art. 89 ustawy p.z.p.), w szczególności jeżeli dany rodzaj działalności nie wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia ani nie jest w żaden inny sposób reglamentowany. Kwestia wpływu kodów PKD na możliwość ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego została w sposób jednoznaczny rozstrzygnięta w orzecznictwie.

Uwagi te mogą znaleźć pełne zastosowanie do podmiotów zobowiązanych do stosowania zasady konkurencyjności, szczególnie że w sposób znacznie mniej sformalizowany niż ustawa p.z.p. reguluje ona sposób wyboru wykonawców zamówień. Brak jest więc podstaw do kwestionowania kwalifikacji kontrahenta wyłonionego w oparciu o zasadę konkurencyjności tylko z tego względu, że we właściwym rejestrze, w części dotyczącej rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, brak jest odpowiedniego kodu PKD.