Zakłady Remontowo-Budowlane WAM ogłosiły przetarg na wyposażenie stołówki. Jednym z jego elementów była dostawa kotleciarek – urządzeń służących do wyrabiania kotletów. Jak zapisano w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, urządzenia te miały być obowiązkowo wyposażone w przełącznik zmiany kierunku obrotu wałków, czyli w bieg wsteczny.
Dodatkowo zamawiający postanowił, i zapisał to w SIWZ, że na potwierdzenie, iż oferowane kotleciarki spełniają te wyśrubowane wymagania, wykonawcy dołączą do ofert dokumentację techniczno-ruchową, a także ich karty katalogowe.
Jedynym kryterium oceny ofert w tym postępowaniu była cena.
Przetarg wygrała firma Tanake Group sp. z o.o. Wśród odrzuconych znalazła się oferta RD-Professional.
Od decyzji ZRB WAM firma RD-Professional odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. Zarzuciła zamawiającemu, że wybierając spółkę Tanake Group, naruszył prawo zamówień publicznych. Konkretnie zaś art. 82 ust. 3 tej ustawy, zgodnie z którym treść oferty musi odpowiadać treści specyfikacji, a także art. 89 ust. 1 pkt 2 nakazujący zamawiającemu odrzucenie oferty, która jest sprzeczna z SIWZ.
RD-Professonal argumentował, że wybrana przez zamawiającego firma nie dostarczyła wymaganych w SIWZ dokumentów. Co więcej, nie uzupełniła ich mimo wezwania. W konsekwencji Zakłady Remontowo-Budowlane WAM powinny jej ofertę odrzucić i wybrać tę złożoną przez odwołującego.
Zamawiający argumentował natomiast, że wykonawcy nie mieli obowiązku przedkładania mu dokumentacji technicznej kotleciarek wskazanej w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Z tym stanowiskiem KIO (sygnatura akt: KIO 1638/12) się nie zgodziła.
– Interpretacja przedstawiona przez zamawiającego nie zasługuje na uwzględnienie – stwierdził skład orzekający. – A to dlatego, że postanowienia specyfikacji istotnych warunków w tym zakresie są jednoznaczne. Wynika z nich, że przedłożenie wymienionych dokumentów było właśnie obowiązkowe.
Izba wskazała, że zamawiający nie ma prawa w toku postępowania, po złożeniu ofert, zmieniać ustalonych przez siebie warunków specyfikacji. Takie postępowanie narusza zasadę równego traktowania wykonawców. Uzasadnia unieważnienie przetargu i wykluczenie wybranego wykonawcy.