Środki przeznaczone na realizację tzw. działania 8.2 programu „Innowacyjna gospodarka" mają finansować inwestycje realizowane przez przedsiębiorców. Jednak nie wszystkie, ale takie, które opierają się na wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań elektronicznych. Chodzi tu o danie firmom możliwości budowy lub modernizacji systemów informatycznych, które pozwolą na automatyczną wymianę danych, informacji, zamówień, kontrolę ich realizacji, itp.

Innymi słowy ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności i współpracę z innymi podmiotami gospodarczymi, tam gdzie taki automatyzm działań jest możliwy i korzystny dla firm. O dofinansowanie mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, mali lub średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i posiadający siedzibę na terytorium Polski, współpracujący, na zasadzie zawartych umów, z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami i planujący oczywiście współpracę biznesową w oparciu o rozwiązania elektroniczne.

Kwota dofinansowania projektu polegającego na wdrażaniu elektronicznego biznesu typu B2B nie może być niższa niż 20 tys. zł i jednocześnie nie może przekraczać 2 mln zł. Intensywność wsparcia, czyli procentowy udział dotacji w całości wydatków niezbędnych do realizacji inwestycji, jest zróżnicowany w zależności od m.in. statusu przedsiębiorcy (wielkość firmy), lokalizacji projektu (województwo) i kategorii tzw. wydatków kwalifikowanych (inwestycyjne, na szkolenia, zakup usług doradczych). A do tych ostatnich zalicza się m.in. wydatki na

- zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, a w szczególności oprogramowania,

- zakup nowych środków trwałych, z wyjątkiem nieruchomości,

- nabycie usług informatycznych i technicznych związanych z instalacją (montażem, uruchomieniem) infrastruktury technicznej i oprogramowania,

- raty związane z leasingiem środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, poniesione przez przedsiębiorcę do dnia zakończenia realizacji projektu, do wysokości ich wartości początkowej z dnia zawarcia umowy leasingu prowadzącego do przeniesienia własności,

- zakup analiz przygotowawczych oraz usług doradczych o charakterze informatycznym, technicznym, wdrożeniowym, prawnym i innych usług eksperckich związanych z projektem, w szczególności w zakresie reinżynierii procesów biznesowych, reorganizacji przedsiębiorstw, wydzielania funkcji, wydzielania zadań oraz tworzenia wirtualnych przedsiębiorstw, świadczonych przez doradców zewnętrznych, przy czym usługi te nie mogą stanowić elementu stałej lub okresowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub być związane z bieżącymi wydatkami operacyjnymi.

Szczegółowe informacje o naborze wniosków można znaleźć na stronie instytucji odpowiedzialnej za realizację działania 8.2. Jest to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).

Wydatki na szkolenia

Przygotowując się do wprowadzenia rozwiązań elektronicznych przedsiębiorcy mogą też przygotować do tego w odpowiedni sposób pracowników i kadrę zarządzającą. Dlatego jednym z elementów całego projektu mogą być szkolenia.

Należy jednak pamiętać o tym, że koszt szkolenia specjalistycznego nie może przekroczyć 10 proc. całkowitych wydatków kwalifikowanych.

Pieniądze wolno natomiast przeznaczyć m.in. na:

- zatrudnienie wykładowców,

- podróże wykładowców i uczestników szkolenia, w tym wydatki na zakwaterowanie,

- inne wydatki bieżące, w tym na materiały bezpośrednio związane z realizacją projektu,

- amortyzację narzędzi i wyposażenia w zakresie, w jakim są wykorzystywane na potrzeby realizacji projektu,

- usługi konsultacyjne i doradcze związane z realizacją projektu,

- pokrycie kosztów osobowych uczestników szkolenia oraz pokrycie ogólnych kosztów pośrednich (administracyjnych, wynajmu).