Granice okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej określone zostały w art. 14a ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447; dalej: s.d.g.).

Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia wskazanego w tym wniosku, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku – art. 14a ust. 6 s.d.g.

Co do zasady przedsiębiorca niezatrudniający pracowników nie może zawiesić wykonywania działalności na okres krótszy niż 30 dni, ani kontynuować okresu zawieszenia po upływie maksymalnego okresu 24 miesięcy.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 i 2 s.d.g. przedsiębiorca zawieszający albo wznawiający wykonywanie działalności gospodarczej składa wniosek o zmianę wpisu. Wniosek o zmianę wpisu w przedmiocie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej zawiera dane wymienione w art. 25 ust. 1 pkt 1-3, 5 i 10 oraz oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

Należy zauważyć, że prawo do zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej jest uprawnieniem przedsiębiorcy.

Jego wykonywanie wymaga złożenia przez przedsiębiorcę dwóch wniosków:

- wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz

- wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca składa wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w przypadku przedsiębiorców, a przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego – właściwemu sądowi rejestrowemu.

Zatem zarówno zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, jak i jego wznowienie następuje na wniosek przedsiębiorcy.