Stanowiska pracy trzeba urządzić stosownie do rodzaju wykonywanych na nich czynności oraz psychofizycznych właściwości pracowników. Przy czym wymiar wolnej powierzchni stanowiska pracy (niezajętej przez urządzenia) powinien zapewnić zatrudnionym swobodę ruchu wystarczającą do wykonywania pracy w sposób bezpieczny, z uwzględnieniem wymagań ergonomii.
Jeżeli na stanowisku pracy występuje ryzyko pożaru, wybuchu, upadku lub wyrzucenia przedmiotów albo pojawienia się czynników szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych, powinno być ono zaopatrzone w odpowiednie urządzenia ochronne. Jeśli natomiast wykonywane prace powodują występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych, to trzeba je tak usytuować i zorganizować, aby osoby zatrudnione na innych stanowiskach nie były narażone na te czynniki.
Ergonomia najważniejsza
Wszystkie stanowiska powinny mieć zapewnioną powierzchnię odpowiednią do stosowanych technologii oraz odpowiednie urządzenia pomocnicze przeznaczone na składowanie materiałów, wyrobów, przyrządów, narzędzi i odpadów.
Zasady ergonomicznego zaplanowania przestrzeni pracy dla stanowiska montażu elementów, podzespołów albo pracy biurowej przedstawia.
Swobodny dostęp
Do każdego stanowiska pracy powinno być zapewnione bezpieczne i wygodne dojście. Nie powinno być ono niższe w świetle na całej długości niż 2 m. W przypadkach uzasadnionych względami konstrukcyjnymi maszyn i innych urządzeń technicznych dopuszcza się zmniejszenie wysokości dojścia do 1,8m przy jego odpowiednim zabezpieczeniu i oznakowaniu znakami bezpieczeństwa.
Przejścia między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami, przeznaczone tylko do obsługi tych urządzeń, powinny mieć szerokość co najmniej 0,75 m. Jeżeli jednak w tych przejściach odbywa się ruch dwukierunkowy, ich szerokość powinna wynosić co najmniej 1 m.
Przy wykonywaniu pracy, która nie wymaga stale pozycji stojącej, trzeba zapewnić pracownikowi możliwość siedzenia. Natomiast osoba wykonująca pracę wymagającą stale pozycji stojącej lub chodzenia powinna mieć możliwość odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu miejsca pracy.
Jeśli w zakładzie są pracownicy niepełnosprawni, to ich stanowiska pracy oraz dojścia do nich trzeba dostosować do potrzeb i możliwości tych osób, wynikających ze zmniejszonej sprawności.