Linia lotnicza OLT Express Germany sprzedana przez Amber Gold za 1 euro holenderskiej spółce wciąż przewozi pasażerów, a jej mienie (w tym cztery samoloty) szacowane jest na 25 mln zł.
Amber Gold był udziałowcem niemieckiego oddziału, ale syndyk nie jest bezbronny. Zgodnie z art. 127 prawa upadłościowego bezskuteczne są bowiem (w stosunku do masy upadłości, czyli syndyka, wierzycieli) czynności prawne upadłej firmy dokonane w ciągu roku przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, jeśli były nieodpłatne (1 euro trudno uznać za odpłatność) albo gdy świadczenie upadłego „przewyższa w rażącym stopniu" świadczenie wzajemne, cenę.
Transakcja nieekwiwalentna, czyli taka, w której cena sprzedaży jest rażąco zaniżona w stosunku do wartości np. sprzedawanych udziałów (zawarta w ciągu ostatniego roku) jest zatem bezskuteczna z mocy samego prawa.
Po stwierdzeniu nieekwiwalentności syndyk powinien zażądać zwrotnego przeniesienia własności sprzedanych udziałów. Gdyby nabywca odmówił, musi wytoczyć mu proces cywilny na podstawie tzw. skargi pauliańskiej. Uwzględnienie takiego pozwu oznacza, że syndyk może z tych sprzedanych udziałów egzekwować swoją należność, może je nawet zlicytować, zwiększając masę upadłościową i kwotę do podziału między wierzycieli.
Niestety to raczej przedłuży postępowanie upadłościowe. Jak powiedział „Rzeczpospolitej" sędzia Cezary Zalewski, zastępca szefa warszawskiego sądu upadłościowego, właśnie tego rodzaju pozwy są główną przyczyną przedłużania się upadłości. Syndyk, pod nadzorem sędziego komisarza i wierzycieli musi więc zdecydować, co się im bardziej opłaca.
Dla syndyka pewnym utrudnieniem może być konieczność wykazania tej bezskuteczności przed sądami niemieckimi, a może jeszcze innymi. Jeżeli rzeczywiście wartość sprzedanych udziałów to usprawiedliwia, powinien taki trud podjąć.
Zdaniem mec. Piotra Zimmermana, specjalisty od prawa upadłościowego, element transgraniczny w tej upadłości nie jest taki straszny. W większości państw Unii Europejskiej obowiązują podobne przepisy, a polska upadłość na mocy przepisów unijnych jest skuteczna na terenie całej Unii (rozporządzenie Rady (WE) NR 1346/2000 z 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego). Również orzeczenie bezskuteczności transakcji upadłego jest wiążąca dla organów innych państw Unii.