W dwóch wyrokach (sygn. II GSK 1006/11 i II GSK 1007/11) NSA

ocenił, że postępowanie KNF było poprawne i oddalił skargi kasacyjne Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej z siedzibą w Sopocie oraz SKOK Holding S.A.R.L. w Luksemburgu.

Sprawa zaczęła się w 2007 r., gdy Kasa Krajowa SKOK i spółka SKOK Holding S.A.R.L. w Luksemburgu zawiadomiły Komisję Nadzoru Finansowego o zamiarze zbycia przez Kasę Krajową SKOK i nabycia przez spółkę SKOK Holding dużego pakietu udziałów i akcji Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK oraz Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SKOK. Zawiadomienia Komisji o takich zamierzanych transakcjach wymaga,również po dokonanych nowelizacjach, ustawa z 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. Organ nadzoru ma wtedy trzy miesiące na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu lub wyznaczenie terminu dla realizacji transakcji.

KNF aż trzykrotnie wzywała spółki do złożenia wyjaśnień i przedstawienia dokumentów. Ale za każdym razem, gdy je otrzymywała, ustalała, że trzymiesięczny termin zaczyna biec od nowa. I chociaż czas naglił, nie było żadnej decyzji. W kwietniu 2008 r. spółki SKOK poinformowały, że po 6 miesiącach bezskutecznego oczekiwania na decyzję KNF, zrealizowały transakcję. Miały do tego pełne prawo, ponieważ KNF nie zgłosiła sprzeciwu w wymaganym 3-miesięcznym terminie, W odpowiedzi Komisja umorzyła postępowanie jako bezprzedmiotowe, wskazując na bezprawne przeniesienie własności udziałów i akcji przed dokładnym sprawdzeniem przez nadzór planowanej transakcji.

— W jej wyniku spółka w Luksemburgu stała się właścicielem dwóch dużych zakładów ubezpieczeniowych w Polsce — wykładali racje Komisji jej pełnomocnicy procesowi podczas kolejnych rozpraw sądowych. Pierwsza odbyła się w 2009 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Sąd uchylił wtedy decyzje KNF z uzasadnieniem, że 3-miesięczny termin na zgłoszenie sprzeciwu nie może być zmieniany decyzją organu nadzoru, który arbitralnie ustala, od kiedy zaczyna on swój bieg.

Sądowe zmagania weszły w nowy etap, gdy NSA uchylił ten wyrok, zaskarżony przez Komisję Nadzoru Finansowego i zwrócił sprawę sądowi I instancji do ponownego rozpoznania. Zalecił, ażeby sąd ustalił datę rozpoczęcia biegu 3-miesięcznego terminu do wydania przez KNF decyzji. Od tego zależała z kolei ocena, czy nabycie akcji i udziałów nastąpiło przed, czy po jego upływie. Sprawa wróciła do WSA, który po jej powtórnym zanalizowaniu, formalnie uznał, że 3-miesięczny termin rozpoczął się 6 marca 2008 r., czyli w dacie uzupełnienia dowodów przez spółki.

Dziś NSA potwierdził tę datę — i jej konsekwencje. Skoro akcje i udziały zmieniły właściciela w kwietniu 2008 r., nastąpiło to przed upływem wspomnianego 3-miesięcznego terminu — stwierdził . Wyrok NSA kończący ostatecznie sprawę, oznacza, że SKOK Holding nie może wykonywać prawa głosu z akcji i udziałów towarzystw ubezpieczeniowych, które nabył bez rozstrzygnięcia Komisji Nadzoru Finansowego.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o działalności ubezpieczeniowej, KNF może natomiast w uzasadnionych przypadkach cofnąć ten zakaz.