Sejm na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu zajmie się rządowym projektem zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i kodeksie karnym.
Chodzi o usunięcie niekonstytucyjnego systemu podwójnego karania osób prowadzących działalność gospodarczą. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 listopada 2010 r. (sygn. P 29/09) uznał bowiem, że art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 218 kodeksu karnego pozwalały ukarać spóźnialskiego przedsiębiorcę najpierw opłatą dodatkową przez ZUS, a później grzywną w postępowaniu karnym przed sądem.
W myśl nowelizacji w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości ZUS nadal będzie mógł wymierzyć płatnikowi dodatkową opłatę do wysokości 100 proc. zaległości. W wypadku osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za przestępstwo lub za wykroczenie w myśl kodeksu karnego, dodatkowej opłaty nie będzie się wymierzać.
Rozwiązanie takie wskazuje, że po zmianach standardem będzie karanie samozatrudnionych grzywną przez sąd. Dotychczas to ZUS decydował, czy skierować w takiej sprawie zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa w związku z nieopłaceniem składek w terminie.
W myśl art. 218 kodeksu karnego za złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracowników w zakresie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorca, poza grzywną, będzie mógł zostać ukarany też karą ograniczenia lub pozbawienia wolności. Nowela ma wejść w życie 31 maja 2012 r. i tego dnia dotychczasowe przepisy stracą moc.
etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie