Prawo do zawieszenia działalności mają jednak tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników a więc tacy, którzy nie nawiązali stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy.
Ponieważ zarówno rozpoczęcie, jak i zawieszenie (a także potem wznowienie) działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy, musi dopełnić określonych formalności. We wszystkich przypadkach wystarczy wypełnienie wniosku CEIDG-1 gdyż jest to nie tylko formularz służący do rejestrowania działalności. Pełni też rolę wniosku o zawieszenie prowadzonej firmy. Podobnie jak wniosek o rejestrację, również i o zawieszenie (a potem o wznowienie działalności) wolno złożyć on-line (pod warunkiem dysponowania kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem elektronicznym potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP) lub zanieść do gminy osobiście (ewentualnie przesłać listem poleconym).
Składając wniosek pamiętajmy, że zarówno data zawieszenia, jak i wznowienia działalności gospodarczej nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Okres zawieszenia może być podany w dnach, miesiącach albo miesiącach i dniach. Okres zawieszenia działalności trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu jej wykonywania albo do dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie działalności.
W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może osiągać bieżących przychodów. Ma jednak prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. To samo dotyczy przyjmowania należności czy regulowania zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej – przedsiębiorca nadal ma do tego prawo.
Ma również prawo, a nawet obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zgłoszeniem zawieszenia.