• Mamy kontrolę z urzędu kontroli skarbowej. Kontrolujący odmówili wpisu do książki kontroli. Czy jest to zasadne?
Opowiada Dorota Borkowska-Chojnacka doradca w Grant Thornton:
Urząd kontroli skarbowej przeprowadza postępowanie kontrolne, które nie jest kontrolą podatkową uregulowaną w przepisach ordynacji podatkowej. Jest to szczególny rodzaj postępowania łączącego w sobie cechy kontroli podatkowej i postępowania podatkowego.
Wszczęcie postępowania kontrolnego następuje w formie postanowienia, które wręczane jest kontrolowanemu. Po wszczęciu postępowania kontrolnego urząd kontroli skarbowej ma prawo przeprowadzić kontrolę podatkową. Doręcza wówczas upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Dopiero rozpoczęcie kontroli podatkowej powoduje obowiązek dokonania wpisu do książki kontroli. Zatem jeśli u czytelnika prowadzone jest jedynie postępowanie kontrolne odmowa wpisu do książki kontroli jest uzasadniona.
• Spółka złożyła wniosek o interpretację indywidualną. Po jej otrzymaniu wezwała ministra finansów do usunięcia naruszenia prawa, ale nie otrzymała odpowiedzi. Czy może zaskarżyć otrzymaną interpretację, gdy organ nie odpowiedział na wezwanie?
Aby móc złożyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na niekorzystną interpretację, trzeba w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania wezwać organ, który ją wydał, do usunięcia naruszenia prawa.
Przepisy nie określają terminu, w jakim organ wydający interpretację powinien odpowiedzieć na wezwanie. Wskazują natomiast, że w razie nieudzielenia odpowiedzi podatnik ma 60 dni na wniesienie skargi. Termin ten liczy się od dnia wniesienia wniosku o usunięcie naruszenia prawa. Zatem spółka ma prawo zaskarżyć otrzymaną interpretację, mimo braku odpowiedzi ministra finansów na wezwanie, jednak może to uczynić, jeśli nie upłynęło 60 dni od daty wniesienia wezwania.
• Czy urząd skarbowy może odmówić w prowadzonym postępowaniu podatkowym przeprowadzenia dowodu, np. z zeznań świadka?
Dla przeprowadzenia wnioskowanego dowodu niezbędne jest wystąpienie dwóch przesłanek:
• przedmiotem dowodu musi być okoliczność mająca znaczenie dla sprawy (dotycząca przedmiotu sporu) oraz
• nie może to być okoliczność stwierdzona wystarczająco innym dowodem.
Urząd skarbowy nie może odmówić przeprowadzenia dowodu, powołując się na fakt przesłuchania już niektórych świadków w toku kontroli podatkowej. Jeśli podatnik złoży wniosek o przeprowadzenie dowodu z zeznania świadka, który nie był dotąd przesłuchany, to wniosku takiego nie można pominąć, zwłaszcza jeśli jest zgłaszany na odmienną tezę dowodową.