Z wyjaśnień Urzędu Zamówień Publicznych wynika, że roczne sprawozdanie przekazuje tylko jeden zamawiający. Ma to znaczenie przede wszystkim przy zamówieniach wspólnych.

– W pierwszych miesiącach roku do urzędu wpływają szczegółowe pytania o roczne sprawozdania z udzielonych zamówień –  mówi Anita Wichniak-Olczak, rzecznik prasowy UZP. – Aby ułatwić zamawiającym wywiązanie się z tego obowiązku, urząd udostępnił wszystkim zainteresowanym opinię – dodaje.

Z wyjaśnień UZP wynika, że do sprawozdań rocznych podaje się wartość zawartych umów bez VAT. Obowiązku sprawozdawczego nie mają ci, którzy w danym roku nie udzielili w ogóle zamówień lub udzielili tylko takich, których wartość nie przekroczyła 14 tys. euro. Zamówienie, w którym zamawiający dopuścił składanie ofert częściowych i zawarł więcej niż jedną umowę, należy potraktować jako jedno postępowanie i zsumować ceny netto.

Jeśli ktoś powierzył organizację postępowania pełnomocnikowi, nie zwalnia go to z obowiązku uwzględnienia takiego zamówienia w sprawozdaniu.

Do sprawozdań rocznych podaje się wartość zawartych umów bez VAT

Inaczej jest przy zamówieniach wspólnych. W tym wypadku informację przekazuje tzw. zamawiający centralny albo przeprowadzający postępowanie o udzielenie wspólnego zamówienia. Korzystający z zamówionych wspólnie wyrobów czy usług nie zapisuje tego drugi raz w swojej informacji.

W sprawozdaniu powinny się znaleźć informacje o wszystkich umowach o zamówienie zawartych w danym roku kalendarzowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy umowy obejmowały cały rok, jego część czy też wykraczały poza granice roku sprawozdawczego, ani czy w ogóle umowa została wykonana, a środki wydatkowane.

Przypominamy, że sprawozdania przesyła się do 1 marca obowiązkowo drogą elektroniczną. Stosowny formularz znajduje się na stronach portalu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych.