Art. 163 § 3 kodeksu pracy nakazuje mu takiego wolnego udzielić. Także Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 (I PKN 590/00) przyznał, że szef jest związany wnioskiem zawierającym propozycję terminu udzielenia urlopu wypoczynkowego, jeśli pochodzi on od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z wypoczynku bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Podobne uprawnienia ma także pracownik ojciec wychowujący dziecko i korzystający z urlopu macierzyńskiego. W wyroku z 9 marca 2011 (II PK 240/10) SN potwierdził, że skorzystanie z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim stanowi przedłużenie czasu sprawowania pełnej, osobistej opieki nad potomkiem.

Musi jednak być spełniony podstawowy warunek: wypoczynek następuje bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Nawet jeden dzień przerwy spowodowany np. zwolnieniem lekarskim na matkę lub dziecko narusza ten wymóg.

Jedna z czytelniczek miała inną wątpliwość. Jej urlop macierzyński skończył się w grudniu 2010. Zaraz po nim wystąpiła o urlop wypoczynkowy za 2010 r. Ten przeszedł na 2011 r. i skończył się w styczniu. Wystąpiła też wtedy o urlop za 2011 r. Choć od jego zakończenia minęło już trochę czasu, zastanawia się, czy pracodawca miał obowiązek udzielić jej nowego urlopu w 2011 r., do którego nabyła prawo w styczniu, i czy musiał jej dać od razu całość.

Nie ma wątpliwości, że jej urlop wypoczynkowy za 2010 r. przypadał tuż po urlopie macierzyńskim. Trudno jednak tak samo potraktować ten za 2011 r. Nie przypadał on już bezpośrednio po czasie opieki rodzicielskiej i na pracodawcy nie ciążyło związanie prośbą pochodzącą od matki w myśl art. 163 § 3 k.p.

Reklama
Reklama

W swoim wniosku z 2010 r. o urlop wypoczynkowy pracownica mogła wspomnieć również o tym za 2011 r., tym bardziej że jej urlop za 2010 r. przechodził na bieżący rok kalendarzowy.

1 stycznia nabyła przecież prawo do niego w pełnym wymiarze za 2011 r. Gdyby prosiła o łączne danie jej wypoczynku, szef musiałby go udzielić w terminie wskazanym przez pracownicę. Jeśli natomiast występowała o niego dopiero po tym wybranym za 2010 r., termin dalszych wakacji za 2011 r. podwładna powinna uzgodnić z szefem.

Zobacz serwisy:

» Dobra Firma » Kadry i płace » Urlopy » Urlop wypoczynkowy

» Urlopy » Urlop macierzyński i ojcowski