Tak wynika z uchwalonych przez Sejm w środę wieczorem poprawek do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Posłowie wykreślili z propozycji rządu pomysł na wprowadzenie czasowych kontraktów dla artystów. Senatorowie wprowadzili jednak do noweli poprawki ułatwiające zwalnianie aktorów, nawet zatrudnionych na czas nieokreślony, np. z powodu potrzeb repertuarowych. Posłowie ponownie odmówili ich przyjęcia. Sprzeciwili się także senackiemu pomysłowi na wprowadzenie okresowych ocen artystów. Po ocenie negatywnej czy odmowie podnoszenia kwalifikacji zawodowych mogłoby to dać podstawę do zwolnienia.
Posłowie przyjęli jednak senackie poprawki przewidujące wprowadzenie terminowych kontraktów dla dyrektorów państwowych instytucji kulturalnych. Mają trwać od dwóch do pięciu lat. Z przepisów przejściowych wynika, że w ciągu roku od wejścia noweli w życie (1 stycznia 2012 r.) wszyscy dyrektorzy zatrudnieni na czas nieokreślony będą się musieli postarać o przedłużenie kontraktu na nowych zasadach lub stracą pracę. To bardzo poważna zmiana, która wymusi ruchy kadrowe na wielu stanowiskach – komentują eksperci. Łagodniejsze zasady przewidziano dla dyrektorów instytucji samorządowych. Będą mieli jeszcze trzy lata na przedłużenie kontraktu, który potrwa od trzech do siedmiu lat.
etap legislacyjny: do podpisu prezydenta