Emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą, podlega w Polsce dobrowolnemu ubezpieczeniu rentowemu i emerytalnemu. Musi jednak odprowadzać składki na  ubezpieczenie zdrowotne. Sprawa się komplikuje, jeśli postanowi on przenieść działalność gospodarczą do innego kraju Unii.

– Znajdzie tu zastosowanie art. 14 rozporządzenia 883/2004. Na jego podstawie taki emeryt zostaje wykluczony z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, nawet jeśli dobrowolnie zacznie opłacać w Polsce składki emerytalno-rentowe – zauważa Piotr Popek z departamentu ubezpieczeń i składek ZUS.

Przepisy koordynacyjne nie mają bowiem zastosowania do ubezpieczenia dobrowolnego ani do ubezpieczenia fakultatywnego kontynuowanego. W rezultacie przedsiębiorczy emeryt może zostać pozbawiony prawa do świadczeń zdrowotnych za granicą.

– ZUS nie może wydać mu bowiem zaświadczenia o ustawodawstwie właściwym, bez którego nie uzyska europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego – mówi Piotr Popek.

Z sytuacji jest jedno wyjście. Państwa członkowskie mogą zawierać każdorazowo porozumienia wyjątkowe na podstawie art. 16 rozporządzenia. W takim porozumieniu można określić, jakiemu systemowi zabezpieczenia społecznego podlega dana osoba. Dzięki temu przedsiębiorczy emeryci będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej w państwie, w którym prowadzą działalność.

– Gorzej, gdy emeryci świadczą usługi transportowe. Nie możemy przecież zawierać porozumienia z kilkunastoma państwami. Samozatrudnieni kierowcy nie stanowią dużej grupy, ale takie sytuacje się zdarzają i są bardzo problematyczne – dodaje Piotr Popek.

Nie wiadomo więc, w którym państwie takie osoby powinny podlegać ubezpieczeniu społecznemu. Pozostaje to w sprzeczności z unijną swobodą świadczenia usług.

– Okazuje się, że osoba, która legalnie prowadzi działalność, jest zgłoszona do ubezpieczeń, jest obywatelem Unii i porusza się w granicach Wspólnoty, nie może korzystać z przepisów dotyczących koordynacji ubezpieczeń społecznych – podsumowuje ekspert.

Jeśli więc przedsiębiorczy emeryt ulegnie wypadkowi podczas świadczenia usług za granicą, sam będzie musiał zapłacić za hospitalizację.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Firma

»

Firma za granicą

Kadry i płace

»

ZUS

»

Składki ZUS

»

Jakie składki trzeba płacić

»

Składka zdrowotna

ZUS

»

Zasiłki

»

Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe

»

Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy

Prawo dla Ciebie

»

Świadczenia

»

Emeryt i rencista dorabiają