- Mam notoryczny problem z jednym z pracowników. Kolejny raz chcę mu dać naganę za niepracowanie wtedy, kiedy powinien to robić. Został przyłapany na graniu na komputerze w czasie pracy. Czy mogę go zwolnić dyscyplinarnie, dając mu naganę?

Art. 52 § 1 kodeksu pracy stanowi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika m.in. w razie ciężkiego naruszenia przez podwładnego podstawowych obowiązków pracowniczych.

W orzecznictwie sądów pracy przyjęty jest pogląd, zgodnie z którym o ciężkim naruszeniu obowiązków mówić można, jeżeli pracownikowi da się przypisać winę umyślną albo co najmniej rażące niedbalstwo.

W myśl art. 100 k.p., określającego katalog podstawowych obowiązków pracowniczych, pracownik musi wykonywać swoją pracę sumiennie, stosować się do poleceń przełożonych i przestrzegać czasu pracy przyjętego w zakładzie.

Gra na komputerze w czasie, w którym pracownik powinien świadczyć pracę, niewątpliwie narusza ten przepis.

Takie zachowanie może uzasadniać decyzję o zwolnieniu z pracy bez wypowiedzenia, zwłaszcza że było ono działaniem umyślnym, poprzedzonym naganą za identyczne przewinienie. Nie ma przy tym przeszkód, aby pracownika ukarać jednocześnie karą nagany.

Uwaga!

Pracownik może zostać zwolniony z pracy w trybie art. 52 k.p., pod warunkiem że od uzyskania przez pracodawcę informacji o okoliczności stanowiącej przyczynę takiego zwolnienia nie minął jeszcze miesiąc.

Autorka jest radcą prawnym, prowadzi kancelarię prawa pracy

Zobacz więcej:

» Kadry i płace » Zwolnienia z pracy » Rozwiązanie umowy o pracę » Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia » Zwolnienie dyscyplinarne

» Kadry i płace » Obowiązki i odpowiedzialność pracownika