Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił interpretację przepisów dotyczących wypłaty emerytur. Ubezpieczeni, którzy rozwiązali stosunek pracy przed  przejściem  na wcześniejszą emeryturę, nie muszą zwalniać się z pracy drugi raz przed przejściem na powszechną.

Zobacz: stanowisko ZUS z 4 maja 2011 r. w sprawie zawieszenia emerytury u osób, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed przyznaniem wcześniejszej emerytury

Do tej pory ZUS stał na stanowisku, że są to dwa różne świadczenia. Dlatego  inaczej  stosował do nich  nowe przepisy o zawieszaniu emerytury, jeśli emeryt nie rezygnował z  zatrudnienia.

Na nowej interpretacji zyskają wcześniejsi emeryci, którzy w tym roku wnioskowali o przyznanie emerytury powszechnej  ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (kobieta 60 lat, mężczyzna – 65 lat).  ZUS bowiem rozpocznie wypłatę świadczeń powszechnych przyznanych po 31 grudnia 2010 r. Od początku roku ich nie wypłacał, jeśli zainteresowani po raz drugi  nie zwolnili się z pracy. Od 1 października 2011 r. nie wstrzyma także wypłaty emerytur osobom, które uzyskały do nich prawo przed 1 stycznia 2011 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych skoryguje te sprawy na wniosek zainteresowanych  lub z urzędu.

– ZUS wypłaci świadczenia niezależnie od tego, jaka była podstawa prawna przyznania emerytury powszechnej oraz w jaki sposób została ona obliczona  – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS.

W gorszej sytuacji są nauczyciele oraz przeszło 325 tys. osób, którym przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

– Stosunek pracy nawiązany przed  nabyciem prawa do emerytury z FUS muszą rozwiązać osoby, które zatrudniły się ponownie po przyznaniu emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Świadczenia te nie mieszczą się w kategorii wcześniejszej emerytury.  Podstawą ich przyznania jest całkowita rezygnacja z dotychczasowego zatrudnienia – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

Ci świadczeniobiorcy będą więc musieli dwukrotnie rozwiązać stosunek pracy: pierwszy raz przy przyznawaniu emerytury pomostowej lub świadczenia kompensacyjnego, a  drugi – przy okazji ubiegania się o emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia te są przeznaczone tylko dla wybranych grup zawodowych. W razie podjęcia dotychczasowej pracy ich wypłata ulegnie zawieszeniu.

Przed 1 października wypowiedzieć umowę o pracę będą też musiały wszystkie osoby, które przeszły na emeryturę  między 8 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2010 r., nie rezygnując z zatrudnienia,  bo  wtedy nie było  takiego obowiązku.

Czytaj również:

Nie rezygnuj z etatu, jeśli przed emeryturą rozwiązałeś angaż

Zobacz serwisy:

Świadczenia » Emeryt i rencista dorabiają

Zwolnienia z pracy » Pracownik idzie na emeryturę lub rentę