Przepisy nie wskazują sposobu dokumentowania schorzeń szczególnych, o jakich mowa w:

- art. 21 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm., dalej ustawa) – dotyczy obniżania wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych,

- art. 22 ust. 1 ustawy – dotyczy ustalania, czy pracodawca zalicza się do sprzedających uprawnionych do wystawiania ulg we wpłatach na PFRON,

- art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy – odnosi się do ustalenia struktury zatrudnienia na potrzeby statusu zakładu pracy chronionej.

Ale praktyka nie znosi próżni, więc wypracowała sposób postępowania w tych wypadkach. Nakazuje dokumentować schorzenia szczególne orzeczeniami, o których mowa w art. 3, 4a, 5 lub 62 ustawy, potwierdzającymi niepełnosprawność  lub innymi orzeczeniami czy zaświadczeniami lekarskimi. Tę metodę potwierdził również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 listopada 2009 (III SA/Wa 718/09). A co po 1 stycznia 2011?

Zgodnie z wyjaśnieniem Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) nic się w tym względzie nie zmieniło. Modyfikacje dokumentowania szczególnych schorzeń od początku tego roku dotyczą bowiem tylko art. 26a ust. 1b ustawy.

Sposób dokumentowania szczególnych schorzeń, o których mowa w art. 26a ust. 1b ustawy, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 w sprawie miesięcznego dofinansowania  wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 8, poz. 43, ze zm.).

Zgodnie z objaśnieniem nr 8 tego załącznika w okresach sprawozdawczych przypadających od stycznia 2009 do grudnia 2010 (włącznie) uwzględniało się osoby o szczególnych schorzeniach, czyli osoby, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz  niewidome. Schorzenia te dokumentowało się orzeczeniami, o których mowa w ustawie, innymi orzeczeniami lub zaświadczeniami lekarza specjalisty.

I tu po 1 stycznia 2011 mamy zmianę. W okresach sprawozdawczych od tej daty uwzględniamy osoby o szczególnych schorzeniach, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz osoby niewidome. A schorzenia te dokumentuje się orzeczeniami, o których mowa w ustawie lub innymi.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Niepełnosprawny w firmie