[b]W trakcie odbywania obowiązkowego stażu przez technika farmaceutycznego apteka kończy działalność. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę adept nie świadczy pracy, bo apteka zwolniła go z tego obowiązku. Czy okres wymówienia zalicza się mu do stażu zawodowego? Czy taka osoba może podjąć inną pracę w czasie wypowiedzenia? [/b]– pyta czytelnik.
Uzyskanie dyplomu technika farmaceutycznego to jedna z dwóch dróg rozpoczęcia kariery aptekarskiej.
[srodtytul]Z przygotowaniem[/srodtytul]
Dopuszcza to ustawa z 6 września 2001 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FA4BDF487AF59BE9B7BD0D540D3782AF?id=262765]Prawo farmaceutyczne (DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm., dalej ustawa)[/link] po ukończeniu szkoły policealnej o odpowiednim profilu. Inny sposób uzyskania takich kwalifikacji zawodowych wskazuje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=278088]ustawa z 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (DzU z 2008 r. nr 136, poz. 856 ze zm.)[/link]. Dla farmaceuty oznacza to ukończenie pięcioletnich studiów na kierunku farmacja.
Aby w aptece wykonywać fachowe czynności, technik farmaceutyczny musi odbyć w niej dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy. Taki obowiązek nakłada na niego art. 91 ustawy. Dzięki temu będzie mógł sporządzać, wytwarzać i wydawać produkty lecznicze i wyroby medyczne. Takiej osobie nie wolno tylko m.in. robić i wydawać leków, które w swoim składzie zawierają substancje odurzające czy psychotropowe z grupy I-P i II-P.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FE74F48CBA95FCF26106EC0B0C753E16?id=166606]Rozporządzenie ministra zdrowia z 17 lipca 2002 r. w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego (DzU nr 126, poz. 1082 ze zm.[/link], dalej rozporządzenie) określa natomiast, że technik farmaceutyczny (praktykant) odbywa staż na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub na czas określony w celu odbycia praktyki.
Choć te przepisy nie wskazują, że można wydłużyć jego okres z tego powodu, że technik farmaceutyczny traci dotychczasowe miejsce jej realizacji, to jednocześnie określają, że praktykę odbywa się w aptece zapewniającej świadczenie usług farmaceutycznych. I to co najmniej w zakresie, o którym mówi art. 86 ust. 2 ustawy.
Obejmuje to taki punkt, który:
- wydaje produkty lecznicze i wyroby medyczne,
- sporządza leki recepturowe,
- sporządza leki apteczne,
- udziela informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych.
Z reguły brak takiego doświadczenia u technika farmaceutycznego z powodu wymówienia, na którym nie musi on świadczyć pracy, nie trwa długo. Osoby młode, a takie najczęściej odbywają tę praktykę, mają bowiem krótki okres wymówienia ze względu na dotychczasowy staż. Nie zrywa to więc ich łączności z wykonywanym zawodem.
[srodtytul]Dokument ułatwia życie[/srodtytul]
Dominik Żyro, prezes zarządu Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP, podkreśla, że nie ma powodów obarczać konsekwencjami technika, gdy najwyżej przez kilka tygodni nie będzie odbywał aptecznej praktyki.
– Można byłoby o tym myśleć dopiero przy dłuższej przerwie, np. trwającej trzy miesiące, czyli tyle, ile wynosi maksymalny kodeksowy okres wypowiedzenia. I to tylko gdyby przepisy na to wskazywały – podkreśla Dominik Żyro.
Tym bardziej jest to niemożliwe, że świadectwo pracy wydane przez kończącą działalność placówkę nie będzie dokumentowało, że stażysta w ostatnim czasie nie świadczył zadań. Określa ono rzeczywiste miesiące czy lata zatrudnienia.
Rozporządzenie w § 4 ust. 3 dopuszcza jednak możliwość kontynuacji praktyki w innej aptece, jeśli nie da rady odbyć jej w macierzystej placówce. Warunek: zmiana ta umożliwi pełną realizację programu uzyskania zawodowego doświadczenia.
Na zaliczenie praktyki ma szansę także technik farmaceutyczny, który odbywa staż lub przygotowanie zawodowe, a otrzymał skierowanie starosty na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=76AA91B447CD06948FAA230BB383E2E9?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.)[/link].
Niefortunny praktykant, którego miejsce zatrudnienia, czyli apteka, kończy działalność, nie powinien więc mieć trudności ze znalezieniem innej, gdzie dokończy nabywanie profesjonalnych uprawnień.
Rozpoczęcie stażu i czas jego trwania potwierdza świadectwo pracy wydane przez poprzedniego pracodawcę. Czynności fachowe zgodnie z rozporządzeniem wynikają natomiast z dziennika praktyki. Jedyny problem w przystąpieniu do nowej pracy w okresie trwającego wypowiedzenia wiąże się z tym, że praktykant nie ma jeszcze dokumentu potwierdzającego dotychczasową aktywność.
Nowy szef może oprzeć się tylko na informacji technika. Jeśli jednak od poprzednika zdoła uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu i jego okresie, będzie mógł liczyć na wynikające ze stażu pracy uprawnienia w nowym miejscu. Tutaj stażysta kontynuuje rozpoczętą praktykę do wymaganych łącznie dwóch lat.
[ramka][b]Inna praca możliwa[/b]
Żaden przepis nie zabrania pracownikowi podjąć etatowego drugiego zajęcia podczas wymówienia przy pierwszej umowie.
Warunek: musi mieć na to czas. U czytelnika nie ma z tym problemu, bo kończąca działalność apteka zwolniła go z wymogu świadczenia obowiązków.
Dla stażysty oznacza to nawet krótkotrwałą poprawę sytuacji finansowej, bo ma podwójne dochody – wynagrodzenie wypłacane za okres wypowiedzenia na starej posadzie i nową pensję w nowej aptece.[/ramka]
[i]W związku z tymi wątpliwościami poprosiliśmy o stanowisko Ministerstwo Zdrowia[/i]