Zatrudniasz wysoko wykwalifikowanego specjalistę, powierzasz mu strategiczne dla firmy informacje, chcesz mieć pewność, że nie zostaną one wykorzystane na twoją szkodę?
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]Kodeks pracy[/link] przewiduje możliwość dobrego zabezpieczenia interesów pracodawcy. Pomocne tutaj mogą być dwie umowy.
Pierwsza - umowa o zakazie konkurencji zawierana jest z zatrudnionym kierownikiem, dyrektorem czy też np. członkiem zarządu podczas trwającego stosunku pracy (zob. art. 101[sup]1[/sup]k.p.).
Druga - klauzula konkurencyjna (zob. art. 101[sup]2[/sup]k.p.) wiąże strony już rozwiązaniu umowy o pracę. Zobowiązuje byłego pracownika, przez czas określony przez strony w umowie, od powstrzymywania się zarówno od świadczenia pracy na rzecz podmiotów konkurencyjnych wobec byłego pracodawcy, jak również prowadzenia konkurencyjnej wobec niego działalności gospodarczej.
O czym należy pamiętać by poprawnie konstruując treść, czy to umowy o zakazie konkurencji czy też klauzuli konkurencyjnej, działając zgodnie z prawem w pełni zabezpieczyć swoje interesy?
Czy umowa ta może stanowić integralną część umowy o pracę, czy też należy przygotować odrębny dokument?
Czy istnieje możliwość odstąpienia od zawartej przez strony umowy - by na przykład uniknąć dalszej konieczności wypłacania byłemu pracownikowi odszkodowania z tytułu zawartej klauzuli konkurencyjnej i jak tego dokonać?
[b]Odpowiedzi na te i wiele innych pytań - w artykule Łukasza Prasołka i Karola Lankamera [link=http://www.rp.pl/artykul/56625,520447_Jak_zmusic_pracownika_do_lojalnosci.html]"Jak zmobilizować pracownika do lojalności wobec zakładu pracy"[/link][/b]