Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Nowe przepisy mają  [b]wzmocnić skuteczność regulacji wykluczających beneficjentów, którzy np. wykorzystali środki niezgodnie z przeznaczeniem, a płatność otrzymali na podstawie przedstawionych jako autentyczne dokumentów podrobionych lub przerobionych albo dokumentów potwierdzających nieprawdę.[/b]

Rejestr będzie prowadził minister finansów. Na razie – w formie papierowej, jako przygotowanie do uruchomienia w przyszłości rejestru w wersji elektronicznej. Według Ministerstwa Finansów chodzi o zdobycie doświadczenia po to, by skonstruować system adekwatny do potrzeb.

Autorzy projektu twierdzą, że rejestr jest niezbędny, by mechanizm wykluczenia funkcjonował prawidłowo. Umożliwi bowiem instytucjom zaangażowanym w realizację programów sprawdzenie, czy nie istnieją przeszkody prawne do udzielenia środków konkretnym beneficjentom.

W rejestrze znajdą się informacje o firmie (jej nazwa, adres siedziby lub zamieszkania – gdy chodzi o osoby fizyczne, oraz NIP) oraz o okoliczności wykluczenia (np. przyczynach).

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.