[b]Czy występuje „efekt zachęty”, jeśli firma wykazuje tylko wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych w danym miesiącu w stosunku do zatrudnienia osób niepełnosprawnych z poprzedzających 12 miesięcy, a nie osiąga w tym miesiącu wzrostu zatrudnienia ogółem?[/b]

W sytuacji opisanej przez czytelnika w tym miesiącu nie możemy mówić o wygenerowaniu tzw. efektu zachęty. Aby on wystąpił – zgodnie z art. 26b ust. 4 ustawy o rehabilitacji – muszą być spełnione jednocześnie dwa warunki.

Mianowicie w danym miesiącu musi zostać wygenerowany zarówno wzrost zatrudnienia osób (liczba etatów) ogółem, jak i osób (liczba etatów) niepełnosprawnych w stosunku do 12 miesięcy wstecz. Przekładając to na druk Wn-D, należy zaznaczyć w poz. 38 TAK wtedy, gdy:

poz. 34 > poz. 36 i

poz. 35 > poz. 37.

Dopiero wówczas będziemy mogli powiedzieć, że został osiągnięty wzrost zatrudnienia ogółem i niepełnosprawnych w danym miesiącu. Dofinansowanie będzie przysługiwało na wszystkie osoby nowo zatrudnione w takim właśnie miesiącu.

Natomiast jeżeli nie będzie w nim osiągnięty wzrost ogółem, a jedynie wzrost stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, to zatrudniając w tym miesiącu nowych pracowników niepełnosprawnych, czytelnik będzie miał możliwość zastosowania tzw. wyłączeń wymienionych właśnie w art. 26b ust. 4 lub 5 ustawy o rehabilitacji, tj. zatrudnić nowego pracownika na miejsce poprzednika, który np. sam wcześniej rozwiązał umowę o pracę.

[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]