Umowę o pracę na czas określony, która nie zawiera klauzuli o możliwości jej rozwiązania za wypowiedzeniem, można rozwiązać jedynie za porozumieniem stron albo natychmiastowo, czyli bez wypowiedzenia. Dotyczy to zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Ponadto dodatkowe możliwości w zakresie rozwiązania umowy bez klauzuli ma pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników.
Taką umowę może on bowiem wypowiedzieć, gdy zastosuje tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych. I to zarówno zwalniając grupowo, jak i indywidualnie (art. 5 ust. 7, art. 10 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=05720524565BFE47B415DE621803BE5A?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link].
Przykładowo można, powołując się na likwidację stanowiska pracy, zwolnić nawet jednego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy na czas określony bez klauzuli.
[b]Jeżeli pracodawca nie wyraża zgody na uzupełnienie treści umowy o pracę na czas określony o możliwość jej wypowiedzenia, to jest wysoce prawdopodobne, że nie zgodzi się na jej rozwiązanie za porozumieniem stron. Pracownik może wówczas rozwiązać taką umowę jedynie bez wypowiedzenia. Jest to jednak dopuszczalne tylko wyjątkowo.[/b]
Po pierwsze, jeżeli zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1 k.p.). Po drugie, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 § 11 k.p.).
Jako przykłady można tu podać niewypłacanie wynagrodzenia, znaczne opóźnienia w wypłacie, rażący mobbing, poważne zaniedbania w zakresie bhp. Natomiast pracownik nie może uznać, że pracodawca ciężko naruszył podstawowe obowiązki wobec niego, odmawiając zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron czy dopisanie klauzuli do umowy.
Jeżeli jednak w tych sytuacjach podwładny zdecyduje się rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca będzie miał prawo uznać działanie pracownika za nieuzasadnione i domagać się od niego odszkodowania.
Odszkodowanie, gdy chodzi o rozwiązanie umowy na czas określony, odpowiada wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni (art. 612 § 1 k.p.). O odszkodowaniu orzeka sąd pracy, chyba że wcześniej strony zawrą ugodę.