Jak długo może to trwać, mówią przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=345827]ustawy o swobodzie działalności gospodarczej[/link]. Wynika z nich, że takie zawieszenie możliwe jest na okres od miesiąca do nawet 24, czyli w sumie dwóch lat.
[srodtytul]Nie dla każdego[/srodtytul]
Kto może z tej możliwości skorzystać? Przepisy są jednoznaczne i nie pozostawiają żadnych wątpliwości: tylko ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Jak wynika z wyjaśnień zawartych na internetowej stronie Ministerstwa Gospodarki (www.mg.gov.pl), przez przedsiębiorcę niezatrudniającego pracowników należy rozumieć takiego, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.
Stosownie do art. 2 kodeksu pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Osoba zatrudniona jest osobą pozostającą w stosunku pracy i tym samym jest stroną tego stosunku.
[b]Osoby wykonujące pracę w ramach innego stosunku prawnego niż stosunek pracy (np. na podstawie umowy agencyjnej, o dzieło czy zlecenia) nie są pracownikami, chyba że treść takich umów wykazywać będzie cechy stosunku pracy[/b]. Wówczas takie zatrudnienie należy traktować jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
[srodtytul]Wszyscy wspólnicy[/srodtytul]
Gdy działalność gospodarcza prowadzona jest w formie spółki cywilnej, zawieszenie jest skuteczne, gdy zrobią to wszyscy wspólnicy. Jeśli zatem np. spośród trzech wspólników tylko dwóch zdecyduje się na zawieszenie prowadzonego biznesu, nie będzie to skuteczne.
Resort gospodarki tłumaczy, że w takiej sytuacji uznaje się, że przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej traktowani są w sferze praw i obowiązków, szczególnie w sferze podatkowej, tak jakby nadal wykonywali działalność gospodarczą. Nie będzie miał do nich zastosowania art. 14a ustawy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=345827]o swobodzie działalności gospodarczej[/link] (przewidujący możliwość jej zawieszenia).
[srodtytul]Potrzebny wniosek[/srodtytul]
Zawieszenie wykonywania działalności, podobnie zresztą jak jej wznowienie, następuje na wniosek przedsiębiorcy.
[b]W zgłoszeniu informacji o zawieszeniu wykonywania działalności przedsiębiorca wskazuje okres, na jaki nastąpi zawieszenie[/b]. Może zatem dowolnie określić okres zawieszenia. Okres ten może być uściślony konkretnymi datami (data rozpoczęcia i zakończenia), ale nie ma także żadnych przeszkód prawnych, aby przedsiębiorca mógł wskazać okres zawieszenia w miesiącach (np. na sześć miesięcy).
Na możliwość taką wskazuje resort gospodarki. Na jego stronie internetowej czytamy: „Należy zatem domniemywać, że datą rozpoczynającą zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej może być konkretna data wskazana w zgłoszeniu informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, a jeżeli przedsiębiorca nie wskaże takiej daty, należy uznać, że zawieszenie rozpocznie się od dnia złożenia organowi zgłoszenia informacji w tym zakresie”.
W opinii Ministerstwa Gospodarki niedopuszczalne jest natomiast wskazanie przez przedsiębiorcę w zgłoszeniu daty rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wcześniejszej niż data złożenia tego zgłoszenia.
[srodtytul]Zanim minie czas[/srodtytul]
Przepisy mówią, że okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
[b]Jeśli zatem przedsiębiorca zdecyduje o wznowieniu prowadzonego biznesu, musi o tym poinformować. Zgłoszenie takie powinno zostać złożone przed upływem okresu, na jaki przedsiębiorca zadeklarował zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej[/b]. Przedsiębiorca powinien wskazać w nim datę, z którą nastąpi wznowienie wykonywania działalności gospodarczej.
Warto pamiętać, że data wznowienia nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku, nie może być także wskazana po upływie maksymalnego okresu, na jaki może być zawieszone wykonywanie działalności gospodarczej (czyli po upływie 24 miesięcy od daty zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej). Lepiej o tym nie zapominać.
Niezłożenie bowiem zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem 24 miesięcy skutkować będzie wykreśleniem przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej.
[ramka][b]Prawa i obowiązki[/b]
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
[b] Jednak w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:[/b]
- ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
- ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
- ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
- ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
- wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
- ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
- może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą. [/ramka]