[b] Kiedy należy wypłacić odprawę emerytalną nauczycielowi, jeśli umowę o pracę rozwiąże 31 grudnia 2009 r., ale zostanie ponownie zatrudniony od 2 stycznia 2010 r. Jest on równocześnie zatrudniony w innej szkole. Czy tam również należy mu się taka odprawa?[/b] – pyta czytelnik DF.

Z art. 92[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] wynika, że odprawa emerytalna (lub rentowa) ma charakter jednorazowy i powszechny. Oznacza to, że jest świadczeniem przysługującym każdemu pracownikowi. W przepisie tym przyjęto za minimalną kwotę odprawy jednomiesięczne wynagrodzenie. Nie wyklucza to jednak podwyższenia tego świadczenia w innych przepisach z zakresu prawa pracy lub w układzie zbiorowym pracy czy regulaminie pracy obowiązującym u pracodawcy.

[srodtytul]W szkolnictwie więcej[/srodtytul]

Dla nauczycieli przepisem takim jest art. 87 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182007]ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm., dalej KN)[/link].

Zgodnie z nim dla nauczyciela spełniającego warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przewidziano odprawę w wysokości:

- dwumiesięcznego albo

- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli przepracował w szkole co najmniej 20 lat.

[srodtytul]Kiedy trzeba wypłacić[/srodtytul]

Odprawę emerytalną należy wypłacić w chwili rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Od 8 stycznia 2009 r. przejście na to świadczenie nie jest już związane z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. I bez tego ZUS może wypłacać emerytury. Natomiast warunkiem wypłaty odprawy emerytalnej jest nadal rozwiązanie angażu.

Zatem data ta powinna być jednocześnie datą uregulowania odprawy emerytalnej. Jeżeli więc stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę zostanie rozwiązany 31 grudnia 2009 r., odprawa emerytalna też powinna być wypłacona pracownikowi w tym dniu.

Wypłatę odprawy szef odnotowuje w świadectwie pracy. Otrzymanie jej u jednego pracodawcy decyduje bowiem o tym, że nie ma on prawa do takiej wypłaty u innego pracodawcy.

Choć KN nie definiuje pojęcia „podstawowe miejsce pracy”, to jej art. 87 ust.1 i 2 posługuje się nim i stanowi, że odprawę emerytalną ustala się od wynagrodzenia pobieranego ostatnio w szkole będącej podstawowym miejscem pracy nauczyciela.

[srodtytul]Według wskazania[/srodtytul]

Zatrudniony w dwóch lub więcej szkołach powinien sam wskazać placówkę, która jest dla niego podstawowym miejscem pracy i w niej wystąpić o odprawę. Zapewne wybierze tę szkołę, w której jego zarobki są najwyższe, i dzięki temu wypłata związana z zakończeniem kariery zawodowej będzie najkorzystniejsza.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę naliczenia odprawy emerytalnej oblicza się zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=161981]rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (DzU nr 71, poz. 737 ze zm.).[/link]

[i]Autorka jest radcą prawnym w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej[/i]