[b]Czy do poz. 42 w INF-D-P (wynagrodzenie osiągane) doliczamy obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, fundusz pracy i FGŚP od ekwiwalentu urlopowego?[/b] – pyta czytelnik.

Z pytania czytelnika nie wynika, czy chodzi mu o koszty płacy wykazywane w poz. 40 na druku INF-D-P w roku 2009 czy może o wynagrodzenie osiągane, które wykazywało się w poz. 42 na druku INF-D-P, ale w 2008 r. Prawodopodobnie o to pierwsze, bo od 1 stycznia 2009 r. w poz. 40 na druku INF-D-P pracodawcy muszą wyliczać koszty płacy (de facto wynagrodzenie osiągane wykazywane właśnie w poz. 42 na INF-D-P w 2008 r.) z uwzględnieniem składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

[srodtytul]Zmiana definicji[/srodtytul]

„Koszt płacy” po 1 stycznia 2009 r. oznacza, według Biura Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, tzw. wynagrodzenie osiągane wykazywane w druku INF-D-P w poz. 42 w 2008 r. oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia i obowiązkowe składki na FP i FGŚP.

W pozycji 42 w INF-D-P „Wynagrodzenie osiągane” oznaczało w 2008 r. wynagrodzenie niepomniejszone o obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne (należne od pracownika) ani o zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Choć składniki tego wynagrodzenia ustalają strony stosunku pracy, to jednak nie mogą do niego wliczyć:

- zasiłków, w tym zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS,

- ekwiwalentów, w tym urlopowy lub za pranie odzieży,

- dodatków mieszkaniowych oraz innych dodatków o świadczeniowym charakterze,

- odpraw i zapomóg.

[srodtytul]Bez świadczeń [/srodtytul]

Termin „wynagrodzenie” może być rozumiany w szerszym i węższym zakresie. Szersze ujęcie występuje w przepisach dotyczących ochrony wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie jest wówczas rozumiane jako każde świadczenie na rzecz pracownika mające zakotwiczenie w stosunku pracy. W rozumieniu węższym wynagrodzenie nie obejmuje świadczeń typu np. ekwiwalent za urlop, a jedynie wynagrodzenie wynikające wprost z treści umowy o pracę. Kontekst aktu prawnego decyduje, w jakim znaczeniu występuje ów termin.

Wyliczając koszty płacy w poz. 40 na INF-D-P od 1 stycznia 2009 r., czytelnik nie może ujmować ekwiwalentów za urlop wypłaconych swoim niepełnosprawnym pracownikom, bo nie mieszczą się w definicji wynagrodzenia brutto. Nie wolno mu też doliczać do kosztów płacy wynagrodzeń z umowy-zlecenia bądź o dzieło z własnym pracownikiem, gdyż wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych również nie jest wynagrodzeniem brutto pracownika wynikającym z umowy o pracę.

[b]UWAGA:[/b] Tylko składki na FP i FGŚP czytelnik może wyliczyć od całości podstawy wymiaru, która może zawierać np. ekwiwalent, gdyż zgodnie z definicją kosztów płacy – zawartą w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257066]ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link] – składki na FP i FGŚP nie muszą być naliczone od kwoty wynagrodzenia brutto. Od tej kwoty muszą być natomiast wyliczane składki obowiązkowe na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe.

[ramka][b]Pensja, czyli... [/b]

Obligatoryjne składniki wynagrodzeń różnią się w poszczególnych grupach zawodowych. Te najbardziej typowe to wynagrodzenie:

za pracę (w tym w godzinach nadliczbowych i porze nocnej), za okres przestoju, urlopowe oraz za czas choroby.

Są to także:

- premie regulaminowe, uznaniowe i mieszane,

- nagrody jubileuszowe

Jednak to, czy można objąć dofinansowaniem nagrody jubileuszowe, zależy od regulaminu wynagradzania przyjętego w zakładzie pracy;

jeśli jubileuszówka jest w nim traktowana jako element wynagrodzenia, to zalicza się do wynagrodzenia osiąganego występującego na druku INF-D-P do końca 2008 roku, a od 1 stycznia 2009 roku do kosztów płacy wykazywanych obecnie w poz. 40 INF-D-P, objętych dofinansowaniem poborów niepełnosprawnych,

- dodatki stażowe i dodatki funkcyjne.[/ramka]

[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]