[b]Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi niepełnosprawnemu, a w następnym miesiącu zatrudnił innego niepełnosprawnego. Ponieważ nie odnotował wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika nie przysługiwało. Po dwóch miesiącach zatrudnił dwie nowe osoby niepełnosprawne na miejsce niepełnosprawnych, którym rozwiązały się umowy o pracę, bo były zawarte na czas określony. Czy tym razem należy się dofinansowanie na te dwie nowe osoby?[/b]
[b]Tak. [/b]Dofinansowanie będzie przysługiwało czytelnikowi na dwóch nowo zatrudnionych niepełnosprawnych. Należy się ono bowiem, gdy osoby te zostały przyjęte do pracy w miejsce poprzedników, których umowy o pracę rozwiązały się po upływie czasu, na jaki zostały zawarte.
Niestety, na pierwszą z zatrudnionych osób niepełnosprawnych, o której pisze czytelnik, dofinansowanie nie będzie przysługiwało przez cały okres jej zatrudnienia.
Po pierwsze, dlatego że w miesiącu jej zatrudnienia pracodawca nie wykazał wzrostu ogółem i niepełnosprawnych w stosunku do 12 miesięcy wstecz.
Po drugie, została ona przyjęta w miejsce poprzednika, z którym umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę, a nie pracownika, co wyklucza zastosowanie tzw. wyłączeń określonych w art. 26b ust. 4 lub 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.[/link], dalej ustawa o rehabilitacji).
[i] Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]