[b]Pracownik został przyjęty do pracy w sierpniu 2008 r. jako osoba pełnosprawna, ale miał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, którego ważność upłynęła w marcu 2008 r. We wrześniu 2009 r. ponownie otrzymał orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, liczonym od marca 2006 r., tj. od daty wydania poprzedniego orzeczenia. Jak w takim razie należy liczyć ważność nowego orzeczenia, czy możemy tu stosować zasadę ciągłości i skorygować dokumenty SOD o nową osobę niepełnosprawną od stycznia 2009 r. (bo nie chcemy się dalej cofać)? [/b]

[b]Nie.[/b] W opisanym wypadku nie można stosować zasady ciągłości orzeczeń, bo dopiero we wrześniu 2009 r. pracownik pierwszy raz przyniósł pracodawcy ważne orzeczenie o niepełnosprawności. W sierpniu 2008 r. został przecież zatrudniony jako pełnosprawny. Gdyby został przyjęty do pracy jako niepełnosprawny np. 1 lutego 2008 r., a jego pierwsze orzeczenie utraciłoby ważność w marcu 2008 r., po czym przyniósłby kolejne orzeczenie, z którego wynikałaby ciągłość pomiędzy orzeczeniami, to pracodawca mógłby zrobić korekty w dokumentach.

W stosunku do osoby, która pierwszy raz dostarcza pracodawcy stosowne orzeczenie, stosuje się art. 15 ust. 4 ustawy o rehabilitacji. Przepis ten stanowi, że takiego zatrudnionego wlicza się do wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia następującego po dniu dostarczenia pracodawcy tego orzeczenia. W związku z tym czytelnik zacznie uzyskiwać dofinansowanie dla opisanego pracownika oraz wliczać go do stanu osób niepełnosprawnych począwszy od września 2009 r.

Nie będzie musiał wykazywać na niego tzw. efektu zachęty, gdyż był on zatrudniony 31 grudnia 2008 r. i jest tzw. starym pracownikiem. Wysyłając pierwszy raz druk INF-D-P, wypełni wszystkie pozycje dotyczące ewidencji i danych osobowych pracownika i w poz. 34 zaznaczy TAK, a poz. 35 i 36 zostawi puste. Musi wyliczyć na druku INF-D-P przeciętny miesięczny wymiar czasu pracy (liczba dni we wrześniu, w których był zaliczany do niepełnosprawnych) i koszty płacy (za cały miesiąc).

[i] Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]