Na zwrot kosztów wyposażenia i doposażenia etatu dla bezrobotnego wysłanego do pracodawcy przez urząd pracy ma szanse podmiot gospodarczy, który zdecyduje się przyjąć taką osobę. Wsparcie ma, co do zasady, zrekompensować rzeczywiste wydatki poniesione na ten cel, ale nie może przewyższać sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w chwili zawierania umowy ze starostą. Dla umów zawartych od 1 września do końca listopada 2009 r. maksymalna refundacja z tego tytułu to zatem 18 488,88 zł (6 x 3081,48 zł).

Wynika tak z art. 46 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm., dalej ustawa o promocji zatrudnienia)[/link].

Szczegółowe warunki przyznania tej refundacji uregulował natomiast minister pracy i polityki społecznej w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=308534]rozporządzeniu z 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji doposażenia i wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (DzU nr 62, poz. 512, dalej rozporządzenie o refundacjach kosztów doposażenia)[/link]. Starosta może ją przyznać (ale nie ma takiego obowiązku) zakładowi prowadzącemu działalność gospodarczą, jeśli m.in.

- zobowiąże się, że dotowane w ten sposób stanowisko w pełnym wymiarze czasu pracy utrzyma przez przynajmniej 24 miesiące,

- nie rozwiązał stosunku pracy za wypowiedzeniem dokonanym przez siebie w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o refundację.

W myśl art. 46 ust. 4 ustawy o promocji zatrudnienia dochodzenie roszczeń na tle niewykonania umowy następuje na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=36C53D7A533BF70281B7180EC4058580?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link].

Wynika z tego, że ten akt prawny (a właściwie kodeks cywilny – art. 165 § 1 k.p.c. w związku z art. 112 k.c.) stosujemy również do sześciomiesięcznej karencji, w ciągu której przedsiębiorca ma zakaz dania wypowiedzenia jakiemukolwiek pracownikowi.

Zgodnie z art. 112 k.c. termin oznaczony w miesiącach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdy w miesiącu nie ma takiego dnia, w ostatnim dniu tego miesiąca.

Jeśli więc wniosek o udzielenie refundacji na doposażenie i wyposażenie stanowiska pracy bezrobotnego podmiot gospodarczy złożył 17 sierpnia, karencja zaczęła się 17 lutego. Wyjątkowy charakter ma jednak połowa bieżącego roku. W świetle § 13 rozporządzenia o refundacjach kosztów doposażenia owe sześć miesięcy karencji przypadające w części przed 21 kwietnia 2009 r. (data wejścia w życie tego rozporządzenia) ulega skróceniu o tę właśnie część.

[ramka][b]Przykład 1[/b]

Przedsiębiorca wystąpił 28 sierpnia 2009 r. do starosty o refundację wydatków na doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Ma na nią szanse, pod warunkiem że nie rozwiązał stosunku pracy z żadnym pracownikiem za wypowiedzeniem od 21 kwietnia do 28 sierpnia br., czyli niewiele ponad cztery miesiące. Oczywiście jeśli spełnia pozostałe warunki niezbędne do jej otrzymania.[/ramka]

[ramka][b]Przykład 2[/b]

Zakładamy, że firma zgłosi 27 października 2009 r. wniosek o przyznanie refundacji kosztów doposażenia i wyposażenia dwóch stanowisk pracy dla osób przysłanych z urzędu pracy. Karencja, w trakcie której nie wolno jej było zakończyć współpracy z pracownikiem za złożonym przez siebie wymówieniem, trwa od 27 kwietnia do 27 października br.[/ramka]