To wszystko już od 17 września br. Tego dnia wchodzi bowiem w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=322876]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (DzU nr 142, poz. 1160)[/link].
Ten akt prawny zastępuje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174722]rozporządzenie z 24 sierpnia 2004 r. (DzU nr 185, poz. 1912 ze zm.)[/link].
Nowe przepisy zastrzegają jeszcze, że organizator stażu, który jest pracodawcą, może przyjąć jednocześnie taką liczbę stażystów, która nie przekracza liczby zatrudnionych u niego pracowników w przeliczeniu na pełny etat i w dniu składania wniosku o zorganizowanie stażu.
Zastrzegają ponadto, że współpracę z bezrobotnym stażystą będzie można zakończyć również wtedy, gdy jest to usprawiedliwione, ale uniemożliwia realizację programu stażowego. Ta przyczyna uzupełniła dotychczasowe powody rozstania, tj. nieobecność nieusprawiedliwioną oraz naruszanie przez bezrobotnego regulaminu pracy.
Wchodzące w życie przepisy o stażach wprowadzą też sztywne zasady związane z czasem pracy bezrobotnych praktykantów. Nie mogą oni pracować dłużej niż osiem godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo bądź siedem godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli są niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
Ponadto bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie zmianowym ani w godzinach nadliczbowych. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy starosta wyrazi zgodę na realizację stażu w porze nocnej lub w systemie zmianowym, jeśli charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.
To nie wszystko. Z przepisów wynika, że bezrobotnemu przysługują odpoczynki takie same jak pracownikom.