[b]Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Jak mogę to zrobić nie wracając do pracy?[/b]

Z pytania czytelnika nie wynika jaką umowę zawarł z pracodawcą. Umowę zawartą na czas określony czytelnik będzie mógł wypowiedzieć, jeżeli w jej treści istnieje klauzula dotycząca możliwości wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 kodeksu pracy). Jeżeli takiej klauzuli nie było, to umowa rozwiąże się dopiero z upływem czasu, na który była zawarta ( art. 30 § 1 pkt. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A412FFA5DA845AF0023B789C0D47997C?id=76037]kodeksu pracy[/link]).

Jeżeli czytelnik podpisał umowę na czas nieokreślony, to okres jej wypowiedzenia uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Wynosi on:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata (art. 36 § 1 kodeksu pracy).

Wypowiadając umowę o pracę, przy zachowaniu wspomnianych terminów, pracownik nie musi uzasadniać swojej decyzji.

Tak czy inaczej umowę o pracę można rozwiązań za porozumieniem stron w dowolnym terminie przez strony ustalone. Aby taki wniosek pracownika został jednak zaakceptowany, potrzebna jest zgoda pracodawcy.

[i]Prosimy również o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/56590.html]rp.pl » Dobra Firma » Kadry » Zwolnienia z pracy » Wypowiedzenie umowy o pracę[/link].[/i]