Z końcem lutego bieżącego roku weszły w życie zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych, które umożliwiają uproszczenie procedur łączenia się i podziału spółek kapitałowych, tj. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych.

[srodtytul]Odstąpienie od badania planu [/srodtytul]

Możliwość uproszczenia procedury połączeniowej została przewidziana w art. 503[sup]1[/sup][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=79260B7F35C3E85FE573F4D7274DA620?id=133014] k.s.h.[/link], z którego wynika, iż nie jest wymagane badanie planu połączenia przez biegłego oraz jego opinia, jeżeli wszyscy wspólnicy każdej z łączących się spółek wyrazili na to zgodę. Dotychczas z możliwości odstąpienia od badania planu połączenia przez biegłego można było skorzystać jedynie w trzech przypadkach. Pierwszy z nich odnosił się do łączenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne w liczbie nieprzekraczającej we wszystkich spółkach dziesięciu osób. Drugi przypadek dotyczył łączenia przez przejęcie, jeżeli spółka przejmująca posiadała udziały albo akcje o łącznej wartości nominalnej nie niższej niż 90 proc. kapitału zakładowego spółki przejmowanej, lecz nie obejmowała całego jej kapitału (nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy spółką przejmującą jest spółka publiczna). Trzecim przypadkiem było natomiast przejęcie przez spółkę przejmującą swojej spółki jednoosobowej.

Nowa regulacja znacznie rozszerza możliwość uproszczenia procesów łączenia spółek kapitałowych na wszelkiego rodzaju połączenia, zarówno przez przejęcie, jak i przez zawiązanie nowej spółki. Art. 503[sup]1[/sup] k.s.h. znajdzie zastosowanie również w przypadku transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych.

[srodtytul]Wystarczy uchwała[/srodtytul]

W odniesieniu do podziałów ustawodawca wprowadził art. 538[sup]1[/sup] k.s.h., na mocy którego sporządzenie oświadczenia z informacją o stanie księgowym spółki na określony dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie planu podziału, badanie planu podziału przez biegłego rewidenta, a także jego opinia nie są już wymagane, jeśli taka będzie wola wspólników.

Przepisy k.s.h. nie określają jednak ani terminu, ani formy, w jakiej zgoda ta ma zostać udzielona. Opierając się na ogólnych regulacjach dotyczących spółek kapitałowych, należy przyjąć, iż zgoda ta powinna być wyrażona w formie uchwały zgromadzenia wspólników (w spółce z o.o.) bądź walnego zgromadzenia akcjonariuszy (w spółce akcyjnej). Mając na uwadze, że – co do zasady – plan połączenia składa się do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o wyznaczenie biegłego, uchwała ta powinna być podjęta w terminie umożliwiającym złożenie jej do sądu wraz z planem połączenia.

Skorzystanie z wprowadzonych przez ustawodawcę udogodnień pozwala ograniczyć formalności, skraca procedury i zmniejsza koszty procesu. Mając na uwadze, że badanie planu połączenia przez biegłego i wydanie opinii może trwać – zgodnie z przepisami – nawet dwa miesiące, harmonogram połączenia oraz podziału może dziś zostać skrócony o ten dwumiesięczny okres.

[i]Autor jest konsultantem w Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o.[/i]