Jest to czynność nadzwyczajna, dokonywana przez przedsiębiorcę wyjątkowo.

Nie sposób z góry i w sposób obejmujący wszystkich określić, które czynności mają charakter zwykły, a które przekraczają zakres zwykłego zarządu. To zależy od sytuacji konkretnego przedsiębiorcy i zawsze musi być oceniane w zależności od skali jego działalności, organizacji pracy itd. W dużym koncernie zwykłymi mogą być czynności, które w małej firmie wykonuje się od święta albo w ogóle.

W praktyce zdarza się często, że zakres zwykłego zarządu wprost określany jest w umowie spółki. Wspólnicy piszą np., że zwykłe czynności to zawieranie umów o wartości do 5 tys. zł, dokonywanie przelewów bankowych na kwotę do 10 tys. zł itp. I choć nie jest to gwarancja, że rzeczywiście uznane zostaną za czynności zwykłe, to takie rozwiązanie się wśród naszych przedsiębiorców przyjęło.

Zakres czynności zwykłych ma wpływ na to, jak mają postępować osoby reprezentujące firmę wobec kontrahentów (np. wspólnicy czy członkowie zarządu). Czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu dokonać jest na ogół nieco trudniej. W spółce jawnej np. wymagają one zgody wszystkich wspólników.

[i]Podstawa prawna: art. 39, 42 – 43 i 208 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A0EF6410C86F69A038117DBF731D81B2?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link][/i]