Obowiązków jest tak dużo, że zdecydowaliśmy się na przypomnienie ich w formie tabeli.

Ze względu na brak miejsca przedstawiamy w tabeli tylko najważniejsze lub najczęściej wypełniane przez firmy sprawozdania. [b]Dziś ograniczyliśmy się do obowiązków, o których firmy muszą pamiętać w lutym i marcu 2009 r. Ale i w następnych miesiącach obowiązków nie brakuje.[/b]

W tabeli poza nazwą i terminem obowiązku podaliśmy także akty prawne, na podstawie których sprawozdanie trzeba wypełnić. Często konieczność przesłania kilku lub kilkunastu dokumentów rocznie wynika z jednej ustawy. W takiej sytuacji o każdym obowiązku piszemy odrębnie.

Informujemy też, jakie grupy firm mają wypełnić poszczególne obowiązki i jakie instytucje przyjmują sprawozdania. Ważne jest też, by przedsiębiorcy przy rozliczeniach unikali najczęściej powtarzających się błędów. Muszą więc pamiętać, by rozliczać się na właściwych drukach i według aktualnych stawek. I nie wnosić opłat w sytuacji, gdy nie są one wymagane.

[b]Uwaga![/b] Firmy mogą ograniczyć obowiązki w zakresie opłat produktowych za opakowania i niektóre inne szkodliwe dla środowiska wyroby (np. opony czy oleje przepracowane), jeżeli podpisały umowę z organizacją odzysku. Analogiczne udogodnienia dotyczą wprowadzających sprzęt elektryczny czy elektroniczny.

[ramka][b]Pamiętaj o nowościach[/b]

w I kwartale 2009 r. najwięcej zmian wynika z nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Zmienił się termin rozliczeń (wcześniej kwartalnych, obecnie półrocznych dla wprowadzających, zbierających, przetwarzających sprzęt oraz prowadzących jego odzysk bądź recykling). Ustalony jasno (i przesunięty na czerwiec) został też termin wnoszenia zabezpieczenia przez wprowadzających, którzy nie podpisali umowy z organizacją odzysku.

Są również nowe, niższe stawki opłaty rocznej za figurowanie w rejestrze wprowadzających prowadzonym przez głównego inspektora ochrony środowiska.[/ramka]

[b]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/267032]tabelę[/link].[/b]