Co powinien zrobić w takiej sytuacji pracodawca? - radzi radca prawny, ekspert prawa pracy Marcin Wojewódka.
Pracodawca, dowiedziawszy się, że pracownik ma inną datę urodzenia, podejrzewał, że to urząd gminy pomylił się i wystawił dowód osobisty z nieprawidłową datą urodzenia i złym PESEL-em. Starał się zweryfikować to w rozmowie z pracownikiem, jednakże ten stanowczo oświadczył, że to nie jest pomyłka. Zmiana daty urodzenia była mianowicie efektem jego wielomiesięcznych starań, ponieważ zorientował się, że w całym swoim dorosłym życiu posługiwał się nieprawidłową datą urodzenia.
Jak się łatwo domyślać, powyższa sytuacja oznacza, iż pracodawca we wszystkich dokumentach dotyczących pracownika posługiwał się do tej pory obiektywnie nieprawidłową datą urodzenia.
Taka bowiem data jest ujawniona w aktach osobowych, wszelkich zgłoszeniach rejestracyjnych do ubezpieczeń społecznych (pamiętajmy, że data urodzenia jest co do zasady częścią składową naszych numerów PESEL), a także w różnych innych sytuacjach, w których była potrzebna, np. przy ubezpieczeniach na życie, kartach medycznych i tym podobnych.
Tak więc nie może ulegać wątpliwości, iż [b]pracodawca po powzięciu informacji od pracownika na temat zmiany daty urodzenia, co, przyznajmy, nie jest sytuacją częstą, będzie miał obowiązek uwzględnienia tej zmiany we wszystkich możliwych dokumentach i we wszystkich sytuacjach, w których dotychczasowa – obecnie już nieaktualna – data urodzenia pracownika figuruje.[/b]
Co ciekawe, teraz to pracodawca, np. jako płatnik składek, a więc podmiot, na którym ciążą obowiązki rejestracyjne w zakresie ubezpieczeń społecznych, będzie musiał przekonać na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych, że jego pracownikowi zmieniła się data urodzenia.
Warto również zwrócić uwagę, iż taka nieoczekiwana zmiana może mieć wpływ na sytuację prawnopracowniczą.
Przykładowo, pracownik starszy o dwa lata może się już znajdować w okresie ochrony przedemerytalnej albo też pracodawca powinien naliczać mu składki na ubezpieczenia w innej wysokości niż pozostałym pracownikom (tak się stanie, jeśli wejdą w życie zapowiadane zmiany w przepisach).