Od dawna słyszymy o tzw. rajach podatkowych, czyli krajach, w których stawki podatkowe są niskie, a tajemnica bankowa to nie fikcja. Obok tradycyjnie przyjaznych przedsiębiorcom, lecz nieco egzotycznych lokalizacji, które często wzbudzają u kontrahentów pewną niepewność co do wiarygodności, warto wspomnieć o kilku europejskich krajach posiadających korzystne rozwiązania pozwalające tworzyć spółki matki dla spółek celowych, bezpośrednio inwestujących w konkretne nieruchomości.

[srodtytul]Firma w Holandii...[/srodtytul]

Ciekawą lokalizacją dla prowadzenia biznesu jest Holandia – kraj o przejrzystym i korzystnym systemie podatkowym. Formy spółek, które mogą być tam tworzone, są takie jak istniejące w Polsce, a więc m.in. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Holenderskie stawki podatków od osób prawnych na pierwszy rzut oka nie wydają się szczególnie atrakcyjne na tle polskich, bo wynoszą od 20 do 25,5 proc. Pozory jednak mylą. Kluczowa jest bowiem nie sama stawka, ale zakres opodatkowania. Prawo holenderskie przewiduje zwolnienie od opodatkowania dywidend uzyskanych przez spółkę matkę od spółek powiązanych. Zwolnienie to jest możliwe pod pewnymi warunkami. M.in. spółka matka musi posiadać w spółce córce co najmniej 5 proc. udziałów (akcji), udziały (akcje) muszą być w posiadaniu spółki matki nieprzerwanie od początku roku podatkowego, a dochód spółki córki (ale nie odrębnie dywidendy) musi być opodatkowany w kraju jej siedziby (niezależnie od wysokości tego podatku).

Ważna jest też możliwość odliczenia wszelkich kosztów prowadzenia działalności z nielicznymi tylko wyjątkami. Wniesienie kapitału do spółki kapitałowej, jak również jego podwyższenie, nie jest opodatkowane.

[b]Założenie spółki w Holandii trwa ok. dwóch miesięcy.[/b]

[srodtytul]... albo w Hiszpanii[/srodtytul]

Atrakcyjna ze względów podatkowych jest też Hiszpania. Niezwykle interesującą formą prowadzenia działalności jest tzw. hiszpańska spółka holdingowa. Ma ona osobowość prawną i co do zasady podlega opodatkowaniu hiszpańskim podatkiem CIT od swoich dochodów, jednakże wyłączone są dochody kapitałowe osiągnięte ze źródeł zagranicznych. Korzystanie z tego zwolnienia wymaga zgłoszenia do hiszpańskich władz podatkowych, a także posiadania m.in. co najmniej 5 proc. udziałów (akcji) w spółce córce.

W razie działania w tej formie nie podlegają opodatkowaniu otrzymane od spółek córek dywidendy ani wpływy ze sprzedaży udziałów (akcji) w tychże spółkach. Opodatkowanie ogranicza również ponad 68 traktatów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Hiszpanię.

[b]Aby jednak skorzystać z tych dobrodziejstw, należy zainwestować w wynajem lokalu w Hiszpanii (jako siedziby) oraz zatrudnić na miejscu co najmniej jedną osobę w charakterze dyrektora zarządzającego.[/b]

[srodtytul]Zarabiamy nad Balatonem [/srodtytul]

Węgry to kraj górujący nad nami przejrzystością systemu podatkowego i łatwością rozpoczynania działalności gospodarczej. Okres oczekiwania na rejestrację nowej spółki to ok. 15 – 30 dni, przy czym w przypadku rejestracji elektronicznej okres ten ulega skróceniu do dwóch dni. Stawka CIT na Węgrzech wynosi 16 proc., jednak do przychodów nieprzekraczających 5 milionów HUF stosuje się obniżoną stawkę w wysokości 10 proc.

Opodatkowane na Węgrzech nie są dywidendy i opłaty licencyjne wypłacane węgierskiej spółce matce przez spółki córki. Pewną barierą jest obowiązujący tam podatek solidarny (związany z trudną sytuacją budżetową) w wysokości 4 proc. Jest on jednak liczony od zysku przed opodatkowaniem, pomniejszonego m.in. o otrzymane dywidendy. Podatek ten nie będzie zatem obciążał spółki matki nieprowadzącej innej działalności poza nadzorowaniem spółek córek, bo w zasadzie całość jej zysków będzie pochodzić z dywidend.

[srodtytul]Atrakcyjny Cypr[/srodtytul]

Stawka opodatkowania CIT na Cyprze wynosi 10 proc., przy czym cypryjska rezydencja podatkowa dotyczy jedynie tych spółek, które nie tylko są na Cyprze zarejestrowane, ale również tam znajduje się ich fizyczna siedziba i zarząd (konieczne jest zatem wynajęcie lokalu i zatrudnienie choćby minimalnego personelu). Opodatkowaniu nie podlegają dywidendy wypłacane przez cypryjskie spółki ich udziałowcom, niebędącym cypryjskimi rezydentami podatkowymi, jak również dywidendy otrzymywane przez cypryjską spółkę matkę od spółek, w których ma ona co najmniej 1 proc. udziałów (akcji). Zwolniony od podatku jest również zysk spółki z obrotu papierami wartościowymi, a zatem również zbycia udziałów (akcji) w spółkach córkach.

[ramka][b]A może na wyspie[/b]

Pozornie nieatrakcyjna dla przedsiębiorców jest Malta, gdzie podatek CIT wynosi 35 proc. Pozory jednak mylą i tym razem. Dywidendy wypłacane na rzecz spółki założonej na Malcie przez spółki córki będą co prawda opodatkowane podatkiem w wysokości 35 proc., jednak podatek ten zostanie zwrócony udziałowcom spółki maltańskiej. Jeśli spółka maltańska wypłaci dywidendę swoim udziałowcom nierezydentom, uzyskają oni zwrot zapłaconego przez spółkę podatku w pełnej wysokości (lub w pewnych przypadkach w 2/3 wysokości), przy czym nie zapłacą oni na Malcie podatku PIT. Efektywny podatek od dywidend oscyluje zatem wokół 0 proc.[/ramka]

[i]Autor jest aplikantem adwokackim w kancelarii Kaczor, Klimczyk, Pucher, Wypiór [/i]