Zmiany te przynosi przyjęta przez posłów nowela kodeksu spółek handlowych oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości).
[b]Daje ona znacznie więcej uprawnień mniejszościowym akcjonariuszom spółek.
Chodzi m.in. o prawo do żądania wprowadzania określonych spraw do porządku obrad zgromadzenia[/b]. Teraz jest ono w praktyce martwe: żądanie mniejszości musi być złożone zarządowi na miesiąc przed proponowanym zgromadzeniem, a sam termin na zwołanie wynosi trzy tygodnie. Zarząd łatwo więc może się nie zastosować. Dlatego akcjonariusze mniejszościowi będą mogli to zrobić do 21 dni przed zgromadzeniem – w spółkach publicznych – i 14 dni – w prywatnych.
[srodtytul]Będą zgłaszać projekty[/srodtytul]
[b]Mniejszościowi akcjonariusze dostaną też prawo zgłaszania projektów uchwał dotyczących spraw objętych porządkiem obrad jeszcze przed zgromadzeniem.[/b] Uprawnienia tego nie przewiduje obecnie kodeks spółek handlowych, a tylko ze zwyczajowych zasad wynika prawo akcjonariusza do zgłaszania projektów uchwał dotyczących danego punktu porządku podczas zgromadzenia.
[b]Spółki publiczne (ale nie prywatne) będą musiały niezwłocznie ogłaszać na stronie internetowej projekty uchwał zgłoszonych przez akcjonariuszy[/b], dzięki czemu ci mniejszościowi będą mogli koordynować sposób głosowania na zgromadzeniu (budować koalicje wokół określonych projektów), zyskując realny wpływ na sprawy spółki. Uprawnienia te będą przysługiwały już grupie 5 proc. akcjonariuszy.
[srodtytul]Więcej Internetu[/srodtytul]
[b]Wzmocnieniu pozycji mniejszości mają służyć rozszerzone obowiązki informacyjne spółki (zarządu)[/b], które wprowadzają do kodeksu spółek handlowych zasadę „pchnięcia informacji do inwestorów" (ang. push towards investors). Zgodnie z tą zasadą sposób zwołania walnego zgromadzenia powinien zapewniać skuteczne przekazanie informacji do publicznej wiadomości w całej UE.
[b]Informacje będą więc publikowane w Internecie, a rezygnuje się z publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym[/b], co obniży koszty i skróci realnie czas zwołania zgromadzenia, gdyż na publikację w Monitorze trzeba dodatkowo czekać około dwóch tygodni.
[b]Możliwe będzie organizowanie walnych zgromadzeń z wykorzystaniem środków elektronicznych[/b]. Dotyczy to też głosowania korespondencyjnego, także w sprawach, w których kodeks spółek handlowych wymaga tajnego głosowania.
[b]Nowością jest wprowadzenie tzw. record date, czyli dnia rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu – na 16 dni przed nim.[/b] Otóż prawo uczestniczenia w zgromadzeniu spółki publicznej będą miały tylko osoby będące akcjonariuszami spółki tego dnia. Następnego dnia akcje mogą sprzedać, ale uprawnienia do głosowania nie stracą.
– Celem tego rozwiązania jest wyeliminowanie sytuacji, w której akcjonariusze mają zablokowane prawo do obracania akcjami, co może być dokuczliwe, zwłaszcza gdy zgromadzenie trwa dłużej. To jednak dość kontrowersyjna zmiana, gdyż osoba niebędąca akcjonariuszem może korzystać z praw korporacyjnych, głosować na zgromadzeniu – wskazuje prof. Aleksander Chłopecki, specjalista prawa papierów wartościowych z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zasadnicza część ustawy ma wejść w życie [b]3 sierpnia 2009 r.[/b] Teraz trafi do Senatu.