Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny odbywające się poza godzinami pracy należy traktować jako czas pracy pracowników uczestniczących w szkoleniu i wypłacić im za ten okres należne wynagrodzenie.

Art. 128 kodeksu pracy stanowi, że czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W świetle tego przepisu szkolenie odbywające się w godzinach będących dla pracownika normalnymi godzinami pracy jest wliczane do czasu pracy, natomiast kurs odbywający się poza tymi godzinami nie jest już czasem pracy.

Szkolenie w zakresie bhp jest jednak wyjątkiem od tej zasady. Zgodnie z art. 237[sup]3[/sup] k.p. szef musi zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić takie okresowe szkolenia. Szkolenie przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane, gdy podwładny podejmuje pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę. Przepis ten stanowi także, że kursy takie odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Jeśli szef nie może zorganizować edukacji bhp w normalnych godzinach pracy, to czas spędzony przez załogę na szkoleniu poza tymi godzinami należy uznać za czas pracy z prawem do wynagrodzenia.

[i]Autor jest legislatorem w Biurze Legislacyjnym Senatu[/i]