W praktyce zaś udzielanie urlopu na godziny i minuty jest dla pracodawcy kłopotliwe, a dla pracownika mało satysfakcjonujące. Dlatego właściciele firm decydują się zaokrąglać nabywany przez pracownika urlop w górę do pełnego dnia, podobnie jak przy urlopach proporcjonalnych. Nie muszą jednak tego robić. Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie, ryzykują, że będą musieli udzielić więcej wolnego w ciągu roku.
Na szczęście te szczególne zasady dotyczące nabywania pierwszego urlopu pracodawca musi stosować tylko do końca roku kalendarzowego, w którym przyjął absolwenta. Potem udziela urlopu tak jak wszystkim pracownikom.
Pamiętajmy, że zatrudniony nabywa prawo do pierwszego urlopu także wtedy, gdy faktycznie nie pracuje, np. jest na zwolnieniu lekarskim. Wystarczy, że pozostaje w stosunku pracy.
[ramka][b]Kiedy zaokrąglamy wymiar urlopu[/b]
[b]Odpowiada Piotr Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy[/b]
[b]Rz:Czy pracodawca musi zaokrąglać wymiar urlopu nabywanego co miesiąc przez nowego pracownika?[/b]
Nie. Obowiązku zaokrąglenia pierwszego nabywanego przez podwładnego urlopu w górę do pełnego dnia nie ma. Podstawy prawne do tego są tylko przy urlopie udzielanym proporcjonalnie i przysługującym niepełnoetatowcom. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca tak zrobił, bo jest to dla pracownika korzystne. Z pewnością natomiast nie można odmówić pracownikowi udzielania urlopu, do którego prawo nabył. Udzielenie urlopu na 1,66 dnia jest kłopotliwe, dlatego pracodawcy decydują się na zaokrąglanie.
[b]Jak zatem szef powinien wynagradzać za wolne dni, jeśli zdecyduje się na zaokrąglenie?[/b]
Na przykład za 1,66 dnia zaokrąglonego do dwóch dni pracodawca powinien zapłacić wynagrodzenie urlopowe za dwa dni.
[b]Czy takie zaokrąglenie nie jest dla pracodawcy ryzykowne? W ten sposób może się okazać, że pracownik zatrudniony w styczniu i biorący dwa dni urlopu po każdym przepracowanym miesiącu już do listopada wykorzysta cały przysługujący mu wymiar urlopu, czyli 20 dni.[/b]
Tak, ale nie oznacza to dla pracodawcy, że może zrezygnować z udzielenia dalszej części urlopu, w tym wypadku za grudzień. Pracownik nabywa bowiem prawo do kolejnej cząstki urlopu po każdym miesiącu i pracodawca nie może mu go zabrać tylko dlatego, że wcześniej zrealizował już swój cały wymiar w związku z zaokrągleniami.[/ramka]