Sama darowizna firmy nie spowoduje powstania przychodu u darczyńcy. Jest to bowiem zbycie nieodpłatne. Podatku dochodowego nie zapłaci też obdarowany. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Czy w takim wypadku nie powstanie jednak dochód z likwidacji działalności?
Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o PIT w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi, takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja. Za moment likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu. Podatek od ustalonego w ten sposób dochodu wynosi 10 proc.
Naszym zdaniem, jeżeli przekazanie przedsiębiorstwa dziecku nastąpi przed likwidacją działalności gospodarczej, nie dojdzie do ustalenia po stronie darczyńcy dochodu, gdyż wartość pozostałych na dzień likwidacji składników majątku będzie wynosiła zero. Takie stanowisko jest zgodne z logiką systemu podatku dochodowego. Gdy zbycie przedsiębiorstwa ma formę odpłatną (np. sprzedaż), wówczas dochód powinien być ustalony według ceny sprzedaży.
Natomiast w wypadku nieodpłatnego zbycia dochód wynosi zero.
Innymi słowy, skoro przedsiębiorstwo przestaje być własnością darczyńcy a jednocześnie nie otrzymuje on w związku ze zbyciem jakiejkolwiek ceny, trudno uznać, że powstaje po jego stronie jakikolwiek dochód.
[ramka][b]Czy jest korekta kosztów[/b]
Przedsiębiorca, który przekazuje firmę w darowiźnie, musi pamiętać o niekorzystnych interpretacjach organów podatkowych w zakresie kosztów nabycia darowanych towarów i wyposażenia. Przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Gdańsku z 26 kwietnia 2007 r. (BI/415-0203/07) czytamy: „przekazując synowi w formie darowizny całe swoje przedsiębiorstwo, tj. lokal użytkowy wraz z wyposażeniem, składniki majątku trwałego oraz towary handlowe, podatniczka jest zobowiązana dokonać korekty wydatków związanych z nabyciem towarów handlowych oraz wyposażenia”. Dystansując się od takiego stanowiska, należy zastrzec, że kwestia ta zależy od okoliczności faktycznych, które każdorazowo należy badać w konkretnej sprawie. [/ramka]
[i]Autorzy są doradcami podatkowymi, partnerami w Spółce Doradztwa Podatkowego „Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy” sp. z o.o.[/i]