– Czy spółka akcyjna przeprowadzająca ofertę publiczną jest zobowiązana podać cel emisji? Z jakiego przepisu to wynika? Jeśli nie ma celów, to czy środki z emisji może spożytkować w dowolny sposób? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej: ustawa) oferta publiczna wymaga – co do zasady – sporządzenia prospektu emisyjnego oraz zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego. Podstawową funkcją, jaką spełnia prospekt emisyjny, jest umożliwienie potencjalnym inwestorom zapoznania się z charakterem prowadzonej przez emitenta działalności, sprawdzenia atrakcyjności oferowanych akcji oraz podejmowanego ryzyka.
Poinformowanie inwestorów, kiedy i jak zostaną wydatkowane pozyskane w drodze emisji akcji fundusze, stanowi niezwykle istotny element oferty publicznej. Treść, zakres i forma prospektu emisyjnego zostały szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu Komisji (WE) 809/ 2004 z 24 kwietnia 2004 r. obowiązującym wszystkich emitentów ze wszystkich państw Wspólnoty Europejskiej zamierzających przeprowadzić ofertę publiczną. W załączniku nr III do wspomnianego rozporządzenia określono minimalny zakres informacji w prospekcie emisyjnym akcji nowej emisji oferowanych przez spółkę akcyjną w drodze oferty publicznej. W pkt 3.4 został wyraźnie wskazany obowiązek podania przesłanki decyzji o emisji i opisu planowanego wykorzystania wpływów pieniężnych – a więc celu wykorzystania środków pochodzących z emisji akcji.
Jeśli w przypadku, gdy ustawa – zwalniając emitenta z obowiązku sporządzenia prospektu emisyjnego (por. art. 7 ust. 2 – 4 ustawy) – obliguje go do sporządzenia memorandum informacyjnego, to w nim należy podać cel emisji akcji. Przesądzają o tym: § 11 pkt 4; § 25 pkt 7; § 28 ust.1 pkt 2; § 37 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 26 października 2005 r. (DzU z 2005 r., nr 218, poz. 1844).
Podstawa prawna: art. 7 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (DzU z 2005 r. nr 185 poz. 1539) i rozporządzenie Komisji (WE) 809/2004 (DzUrz UE L 149 z 30 kwietnia 2004).
Autor jest radcą prawnym, a autorka prawnikiem w Kwaśnicki Kancelaria Prawna